Siverek'te alternatif tarım uygulamaları

Siverek'te alternatif tarım uygulamaları
Siverek'te alternatif tarım uygulamaları
ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde son yıllarda çiftçiler alternatif ürünlere yönelmeye başladı.Başgeni Mahalle Muhtarı Eyüp Ataer, AA...

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde son yıllarda çiftçiler alternatif ürünlere yönelmeye başladı.

Başgeni Mahalle Muhtarı Eyüp Ataer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce yılda bir mahsulle yetindiklerini belirterek, son dönemlerde çiftçinin sulama imkanları sayesinde yılda 2 ürün elde etmeye başladığını söyledi.

Bölgede üreticinin özellikle bal kabağına yöneldiğini aktaran Ataer, "Bölgemizde daha önce sadece mercimek, buğday ve arpa  ekimi yapan çiftçilerimiz yılda bir mahsulle yetiniyorlardı. Teknolojinin gelişmesiyle, çiftçilerimizin bir kısmı alternatif ürünlere yöneldi. Mahallemizde bal kabağı üreticiliği yeni başladı. Şimdilerde hem kendi ihtiyacımız karşılıyoruz hem de pazarda bal kabağı satarak  aile  geçimimize katkı sunuyoruz" dedi.

Ataer, bu konuda il ve ilçe   tarım müdürlüğü personelinin sahaya inerek çiftçileri bilinçlendirmelerinin hem bölge hem de ülke  ekonomisine katkı sunacağını sözlerine ekledi.

İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ise bölgede farklı ürün yetiştirmek isteyen çiftçilere her türlü teknik ve bilgi desteğinin sağlanacağını bildirdi.


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Aile

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  ülke