Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği kuruldu

Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği kuruldu
Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği kuruldu
ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da kurulan Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği'nin binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.Vali İzzettin...

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa'da kurulan  Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneği'nin binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Vali İzzettin Küçük, Süleymaniye Mahallesi'ndeki derneğin açılışında, ensar ve muhacir isimlerinin mübarek isimler olduğunu, bu nedenle de bu binayı derneğe tahsis ettiklerini belirtti.

Savaşın başladığı günden bu yana Suriye ve Suriyeliler konusunda Türkiye'nin duruşunun hiçbir şekilde değişmediğini vurgulayan Küçük, bunda bir milim gerileme olmadığını bildirdi. 

Yaklaşık bin sene aynı kader, hayal ve kültürü yaşadıklarını aktaran Küçük, şunları kaydetti:

"Suriyeli kardeşlerimiz geldiğinde hiç tereddütsüz bunu bir külfet ve mihnet olarak görmedik. Nasıl Suriyeli kardeşlerimiz bir imtihanda ise bizler de başka bir yönüyle imtihan içerisinde olduğumuzu düşündük ve kucak açtık. Suriye'de barış hakim olana kadar kardeşlerimiz kendi vatanlarında olduğu gibi kalacaktır. Devletin ve hükümetin kararlılığı budur. Bu yüce milletin de bugüne kadar koyduğu tavır budur. Bundan sonra da böyle olacaktır" dedi.

Küçük, son günlerde özellikle sosyal medyada Suriyelilere karşı yürütülmeye çalışılan olumsuz örgütlenmeyi yakından takip ettiklerini ve gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Açılışın ardından Suriyeli çocuklar tarafından hazırlanan gösteri sunuldu.

Açılışa, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol ile Suriyeli sığınmacılar katıldı.