Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa:

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa:
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa:
- "PYD'nin niyeti açık, bölgenin demokrafik yapısını değiştirmek istiyor, bunu da sistematik olarak hayata geçiriyor"

ŞANLIURFA (AA) -  Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, "PYD'nin niyeti açık, bölgenin demografik yapısını değiştirmek istiyor, bunu da sistematik olarak hayata geçiriyor" dedi.

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tel Abyad ilçesine 20 kilometre mesafedeki Hamam köyünde yaşayan yaklaşık 12 bin Türkmen'in PYD baskısı nedeniyle köyü terk ettiğini hatırlattı.

Söz konusu köyde kalan son bin kişinin ise PYD baskısıyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Mustafa, PYD'nin Türkmenlerden köyü boşaltmalarını istediğini aktardı.

PYD'nin bölgenin demografik yapısını değiştirmek istediğini vurgulayan Mustafa, şunları kaydetti:

"PYD'nin baskısıyla Hamam köyünde yaşayan yaklaşık bin Türkmen'den 200'ü Türkiye 'ye sığındı, diğer 800'ü ise doğu tarafındaki köylere sığındı. İki günlük aradan sonra 800 Türkmen tekrar köyüne dönünce bugün PYD tekrar gelerek Türkmenleri bir okulda toplayarak köyü terk etmelerini, aksi durumda köyün havadan bombalanacağını bildirdi. Türkmenler şimdi çevre köylerde ve tarlalarda yaşıyor. PYD'nin niyeti açık, bölgenin demografik yapısını değiştirmek istiyorlar, bunu da sistematik olarak hayata geçiriyorlar. Bizler bu planı biliyoruz, bunun için de Türkmenler yaşadıkları yerleri terk etmek istemiyor. Son ana kadar yaşadığımız yerleri onlara bırakmayacağız."

Suriye Türkmenleri Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı Ekrem Dede de Halep'e bağlı Kobani'deki (Ayn el Arap) çatışmalar nedeniyle PYD'nin Tel Abyad ilçesi ve çevresinde olağanüstü hal uyguladığını ve Türkmenlerden köylerini boşaltmalarını istediğini belirtti.