Suriye'de akademisyendi Türkiye'de muhtar oldu

Suriye'de akademisyendi Türkiye'de muhtar oldu
Suriye'de akademisyendi Türkiye'de muhtar oldu
- İç savaştan önce Suriye'deki çeşitli üniversitelerde akademisyenlik yapan Abdulrahman, yaklaşık bir yıl önce sığındığı Türkiye'de, çadır kentte muhtarlık yapıyor - Abdulrahman: "Amacım buradaki kardeşlerime daha yaralı olabilmek. Sığınmacılarla yetkililer arasında köprü vazifesi görmeye çalışıyorum"

ŞANLIURFA (AA) - YASİN DİKME - İç savaştan önce  Suriye 'de çeşitli üniversitelerde akademisyan olarak görev yapan Abdulvahap Abdulrahman, barındığı Suruç'taki çadır kentte muhtarlık yapıyor.

Terör örgütü DAEŞ ile bazı Kürt grupları arasında  Halep'in Ayn el Arap (Kobani) bölgesinde başlayan çatışmaların ardından binlerce Suriyeli  Türkiye 'ye sığındı.

Aralarında doktor, öğretmen, mühendislerin de bulunduğu yüzlerce kişi, sığındıkları Türkiye'de farklı meslekler yapmaya başladı. Başta Halep Üniversitesi olmak üzere Suriye'de birçok üniversitede coğrafya, felsefe ve tarih bölümlerinde akademisyenlik yapan 64 yaşındaki Abdulvahap  Abdulrahman da Kobani'deki çatışmalar nedeniyle bir yıl önce sığındığı AFAD Suruç çadır kentinde kalmaya başladı.

Aralarında Türkçe'ninde bulunduğu 5 dil bilen Abdulrahman, ilk başlarda çadır kentte sığınmacılarla yetkililer arasında tercümanlık yapmaya başladı. Daha sonra çadır kentte yapılan muhtarlık seçiminde aday olan Abdulrahman, yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı 2'nci Mahalle'ye muhtar seçildi.

Abdulrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada iç savaştan önce ülkesinde yaklaşık 30 yıl çeşitli okul ve üniversitelerde akademisyenlik yaptığını söyledi. 

Dünyanın birçok ülkesini dolaştığını anlatan Abdulrahman, DAEŞ'in saldırılarının ardından her şeyi geride bırakıp dost ülke Türkiye'ye sığındığını kaydetti.

Türkiye'de demokrasi ve özgürlüğe kavuştuklarını vurgulayan Abdulrahman, şöyle konuştu:

"Burada rahat bir ortamda yaşıyoruz. Birçok ihtiyacımız karşılanıyor. Sığınmacılara yönelik çeşitli kurslar veriliyor. Çadır kentte yapılan muhtarlık seçimde beni seçtiler. Burada özgürlük ve demokrasiyle tanıştık. Amacım buradaki kardeşlerime daha yaralı olabilmek. Sığınmacılarla yetkililer arasında köprü vazifesi görmeye çalışıyorum. Bizlere gösterdikleri kolaylıktan dolayı başta Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ile çadır kent yetkililerine teşekkür ederim."

Abdulrahman, ayrıca ramazan bayramının Suriye'deki savaşın bitmesine vesile olmasına diledi