Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş
Suriye'deki iç savaş
- Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesinde devam eden çatışmalardan kaçan bir grup Suriyeli, Akçakale ilçesindeki sınır hattından Türkiye'ye alındı - Suriyeli Gavaş: - "Savaş uçaklarının Haseke'nin Elaziz köyünü bombalaması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti. Daha sonra gelen silahlı gruplar ise bölgeden ayrılmamızı istedi"

ŞANLIURFA (AA) - Akçakale ilçesindeki sınır hattında bekleyen bir grup Suriyeli, Türkiye 'ye alındı. 

Alınan bilgiye göre, Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçan bir grup Suriyeli, Kepezli Mahallesi'nin sınır hattında toplandı.

Türkiye'ye geçmek isteyen Suriyeliler, kontrollü şekilde sınırdan içeri alınmaya başlandı. 

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu sığınmacıların yanlarında bazı eşyayı da getirdikleri gözlendi.

Kontrol noktalarında üst aramasından geçirilen sığınmacılar, kayıt işlemleri için Başbakanlık  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerince Akçakale ilçesinde oluşturulan kayıt merkezine götürüldü.

Bu arada Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük de sınır hattında incelemelerde bulundu, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Sığınmacılardan Cuma Gavaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kendilerine yardım eli uzattığını belirterek, "Savaş uçaklarının Haseke'nin Elaziz köyünü bombalaması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti. Daha sonra gelen silahlı gruplar ise bölgeden ayrılmamızı istedi" diye konuştu.