Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım

Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım
Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım
- Şanlıurfa İnsani Yardım Platformunca temin edilen iki tır yardım malzemesi, Suriye'ye gönderildi - Vali Küçük: "Türkiye, aldığı tavırla dört buçuk senedir insanlığın onurunu ve şerefini kurtarmıştır" - Platform sözcüsü Saraç: "Bu savaş, artık iç savaş olmaktan da çıktı, süper güçlerin güç yarışının gösterildiği bir alan haline geldi"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa İnsani Yardım Platformunca temin edilen iki tır yardım malzemesi, Suriye'deki ihtiyaç sahipleri için yola çıkarıldı.

Platformun "Sınır Ötesine Yardım Kampanyası" çerçevesinde topladığı gıda, içme suyu, ilaç, oyuncak ve kıyafetlerin Suriye'nin Halep kentine gönderilmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Platform merkezindeki törende yaptığı konuşmada, Suriye'deki iç savaşın yaklaşık 5 yıldır şiddetini artırarak sürdüğünü hatırlattı. Savaş nedeniyle milyonlarca insanın öldüğünü ve göç etmek zorunda kaldığını anlatan Küçük, sığınmacılara yıllardır destekte bulunan platform gönüllülerine teşekkür etti.

Türkiye'nin yardımlarıyla gelecek nesillere iyi bir hazine ve hatıra bırakacağını ifade eden Küçük, "Türkiye, aldığı tavırla dört buçuk senedir insanlığın onurunu ve şerefini kurtarmıştır. Devletiyle ve insanıyla mağdur, zora düşmüş insanlara ilk önce ve en güçlü yardım elini uzatan Türkiye olmuştur. Ekonomisi çok daha gelişmiş ülkelerin seyirci olduğu, gelip sadece basının çekim yaptığı, akıl vermeye kalkıştığı bu ülke, insanlığın onurunu kurtarmıştır. Ülkemiz 'İnsanlık vardır' sözünü doğru çıkarmıştır" diye konuştu.

Platform sözcüsü Adil Saraç da 4 yıldır hem Türkiye hem de Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine destek vermeye çalıştıklarını dile getirdi. Şanlıurfa'nın yanı sıra farklı illerdeki hayırseverlerin de desteğiyle yardımları sürdürdüklerini belirten Saraç, şunları kaydetti:

"Suriye'de iç savaş devam ediyor. Bu savaş, artık iç savaş olmaktan da çıktı, süper güçlerin güç yarışının gösterildiği bir alan haline geldi. Allah, orada kalanlara yardım etsin. Allah, memleketinden uzaklaşan ve Avrupa yollarında hayatını kaybeden insanların yardımcısı olsun. Biz, platform olarak ulaşılması mümkün bölgelere yardımlarımızı gönderiyoruz."