Suriyeli çocuklara müze gezisi

Suriyeli çocuklara müze gezisi
Suriyeli çocuklara müze gezisi
- Türkiye'ye sığınan 20 Suriyeli çocuk, insanlık tarihine ilişkin eserlerin yer aldığı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'ni gezdi

ŞANLIURFA (AA) - Aileleriyle ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeli çocuklar, insanlık tarihine ilişkin eserlerin yer aldığı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret etti.

Hayata Destek İnsani Yardım Derneği Şanlıurfa Şubesince düzenlenen etkinliğe, kentte yaşayan 20 Suriyeli çocuk katıldı.

Türkiye'nin en büyük müzeleri arasında yer alan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'ni gezen çocuklar, Göbeklitepe, Navala Çori gibi tarihi yerlerin temsilleri ile milattan önce 9 bin 500'lü yıllara dayanan, "dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri" olarak bilinen Balıklıgöl Heykeli'ni görme fırsatı buldu.

Derneğin eğitim uzmanı Deniz Soruklu Evren, yaptığı açıklamada, Suriyeli çocukların tarih bilinci kazanmasına katkı sağlamak amacıyla müze gezisi düzenlediklerini söyledi.

Bu çocukların, içinde bulundukları durum nedeniyle tarihten uzaklaştığını belirten Evren, "Günümüzde her şey çok hızlı gelişiyor ama Suriyeli çocuklar geçmişi, insanların kendi elleriyle neleri yaptığını öğrenirlerse, emeği öğrenip emeklerine sahip çıkarlarsa kendileri için daha güzel bir dünya yaratabilirler" dedi.

Yaptıkları çalışmalarla çocukları mutlu etmek istediklerini ifade eden Evren, onların konuşabileceği, kendini ifade edebileceği, haklarını koruyabileceği bir alan oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Suriyeli çocukların savaş değil huzur ve güven içinde yaşamak istediğini vurgulayan Evren, şöyle konuştu:

"Onlar artık oyun oynamak, çocuk olmak istiyor, çünkü çocuklukları ellerinden alındı. Erken büyümek zorunda kaldılar. Kısıtlı imkanlarla yaşamak zorundalar. Müzeye geldiklerinde, geçmişle gelecek arasındaki bağı kurabilmeleri çok önemli. Müzeyi de hayret içinde izliyorlar. Tarihi eser hakkındaki bilgileri aldıklarında bakış açısı değişenler oluyor. Yeni şeyler görmeleri, keşfetmeleri onlar için önemli."

Kobanili Hevin Şıhbazan da hayatında ilk kez müze gezdiğini belirtti.

Müzede gördükleri eserlerle geçmişe gittiklerini anlatan Şıhbazan, "Burayı gezdiğim için çok mutluyum. Heykeller ve diğer tarihi eserleri gördükçe insanların geçmişte nasıl yaşadığını öğrendik" dedi.