Suriyeli çocuklara "TRT Çocuk Dergisi" tanıtıldı

Suriyeli çocuklara "TRT Çocuk Dergisi" tanıtıldı
Suriyeli çocuklara "TRT Çocuk Dergisi" tanıtıldı
- Harran konteyner kentinde kalan sığınmacı çocuklara 5 bin dergi dağıtıldı - TRT Genel Müdürü Göka: - " İnşallah bundan sonra da yapacağımız faaliyetlerle sığınmacı çocukların yüzü gülmeye devam edecek"

ŞANLIURFA (AA) - TRT Çocuk Dergisi, Şanlıurfa'nın Harran ilçesindeki konteyner kentte kalan Suriyeli sığınmacı çocuklara tanıtıldı.

TRT Çocuk kanalı tarafından hazırlanan derginin tanıtımı, TRT Genel Müdürü Şenol Göka, Harran Kaymakamı Temel Ayca, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Uğur Yıldırım, TRT Çocuk Dergisi Yönetmeni Tülay Gökçimen ile kamp idarecileri ve Suriyelilerin katılımıyla yapıldı.

TRT Genel Müdürü Göka, burada yaptığı konuşmada,  sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, dergi aracılığıyla sığınmacı çocukları bayramda sevindirmek istediklerini söyledi.

Dergiye yönelik faaliyetlerin artırılarak sürdürüleceğini vurgulayan Göka, şöyle konuştu:

"TRT Çocuk kanalının giriştiği bu faaliyet gerçekten çocukların yüzünü güldürüyor. Bu faaliyetlerin bundan sonrada sürecek olması önemli ve sevindirici. TRT Çocuk'un daha yapacağı çok şey var. Hem bu faaliyet alanı hem de başka alanlarda benzer faaliyetlerin geliştirilmesi için arkadaşlarımızın hazırlığı var. Yerel yöneticilerle işbirlikleri var, bunları en güzel şekilde merkez tarafından destekliyoruz. İnşallah bundan sonra da yapacağımız faaliyetlerle sığınmacı çocukların yüzü gülmeye devam edecek."

- " Türkiye 'de gazeteci farkı var"

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Yıldırım ise Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıları yıllardır en iyi şartlarda ağırlamaya çalıştığını dile getirdi.

Sığınmacılara yönelik yeni projelerin geliştirilmesinin sevindirici olduğunu anlatan Yıldırım, " Bugün aslında insanlığın vicdanının sorgulandığı mülteci meselesinde, Macaristan'da kucağında çocuğu ile ülkeye sığınmak için gelen mülteciye çelme takan basın mensubu ile bugün Suriyeli sığınmacılara ulaştırılmak üzere dergi yapan ve bunun basımında, dağıtımında destek olan bir TRT var. Bu çok büyük ve önemli bir fark var" dedi.

Derginin yönetmeni Gökçimen de derginin içeriğinin güven ve sabrı anlattığını ve kampta 5 bin adet dağıtıldığını kaydetti.