Suriyeli kız çocukları için "Benim Hayatım" okulu

Suriyeli kız çocukları için "Benim Hayatım" okulu
Suriyeli kız çocukları için "Benim Hayatım" okulu
- AB Türkiye Delegasyon Başkanı Haber: - "AB, Türkiye'nin mültecilere yönelik yapmış olduğu eğitim, sağlık ve diğer yatırımlardaki cömertliğini büyük bir takdirle karşılıyor"

ŞANLIURFA (AA) - Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyon Başkanı Hansjörg Haber, AB'nin Türkiye'nin mültecilere yönelik yapmış olduğu eğitim, sağlık ve diğer yatırımlardaki cömertliğini büyük bir takdirle karşıladığını söyledi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Başkanı Hansjörg Haber, Devteşti Mahallesindeki "Benim Hayatım" adlı okulun açılışında yaptığı konuşmada, Suriye'deki kriz karşısında Türkiye'nin tutumunu saygı ve takdirle karşıladıklarını ifade etti. 

Dünyada en fazla mültecinin Türkiye'de bulunduğunu anımsatan Haber, Türkiye'nin daha fazla yardıma ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

AB'nin Türkiye'nin mültecilere yönelik yapmış olduğu eğitim, sağlık ve diğer yatırımlardaki cömertliğini büyük bir takdirle karşıladığını aktaran Haber, Türkiye'nin uluslararası camiaya daha fazla destek çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

AB'nin Türkiye'nin çağrısına olumlu karşılık verdiğini aktaran Haber, şöyle devam etti:

"Krizin derinleşmesiyle AB, Suriye dahil olmak üzere bu bölgeye desteğini artırmıştır. AB'nin devreye soktuğu 4,2 milyar avro fonla, Suriye krizi karşısında önemli bir unsur haline gelmiştir. AB-Türkiye ortaklığı ile kasım ayında gerçekleştirilen AB-Türkiye zirvesinde öngörüldüğü üzere Türkiye'ye çok ciddi mali kaynaklar sağlanacaktır."

- Üç bin kız çocuğu eğitim alacak

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ise okulda 3 bin kız çocuğunun eğitim almasını beklediklerini söyledi.

Suriye'deki krizin 5. yılına girdiğini ve bu krizden en fazla Türkiye'nin etkilendiğini ifade eden Duamelle, kriz sonrası 2,5 milyon Suriyelinin Türkiye'ye göç ettiğini, bunun da yarısına yakınının çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

Duamelle, Suriye'de herkesin gözü önünde yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

UNICEF'in bölgedeki olayları yakından takip ettiğini belirten Duamelle, şunları kaydetti:

"Bu kadar mülteci çocuk için UNICEF her türlü yardımı yapıyor. Suriye'deki kriz nedeniyle çocukların ve özellikle de kızların korunmaya ihtiyacı var. Cinsiyet temelli ayrımcılık ve onlara karşı şiddet üstünlüğü en fazla olan grup bu gruptur ve bu tür özel ihtiyaçlara cevap vermek için 'Benim Hayatım Merkezi' hayata geçirildi. Bu merkez gerçekten korunmaya ve güçlendirmeye ihtiyacı olan çocuklar için özel bir adımdır. Bu merkez, güvenli bir alandır. Burada çocuklar, hem fiziksel olarak hem duygusal olarak kendilerini güvende hissedebilirler."

Konuşmanın ardından Duamelle ve Haber, törene katılan Lüksemburg'un Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ile açılış kurdelesini kesti.

Sınıfları gezen heyet, kız çocuklarıyla sohbet etti.

- Okul hakkında

Finansmanı Avrupa Birliği Suriye Bölgesel Güven Fonu (Madad) tarafından gerçekleştirilen ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve RET işbirliğinde hayata geçirilen çalışmayla Devteşti Mahallesi'nde bulunan 3 katlı bir bina Suriyeli dezavantajlı kız çocukları için düzenlendi.

Okulda, Suriyeli kız çocuklarına yönelik toplumsal şiddetin önlenmesine ve bu tür durumlara gerekli tepkilerin verilmesine yönelik ücretsiz ve denetimli etkinlikler düzenlenecek. Okulda ayrıca Suriyeli kızlar için dil eğitimi ve yaşam becerileri artırmaya yönelik faaliyetler de yapılacak.