"Suriye'nin bölünmesini istemiyoruz"

"Suriye'nin bölünmesini istemiyoruz"
"Suriye'nin bölünmesini istemiyoruz"
- Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin, kontrolündeki Tel Abyad'ı yeni kantonu ilan etmesi, Suriyeli Arapları ve Türkmenleri endişelendiriyor - Suriyeli avukat Gitaf: - "Biz Suriye ve Tel Abyad halkı olarak Suriye'nin bölünmesini kesinlikle istemiyoruz. Suriye, tüm Suriyelilerin vatanıdır ve öyle kalacaktır" - Suriyeli Türkmen Dede: - "Bu kadar şehidi 'PYD gelip bize hükmetsin' diye vermedik. İnşallah bu zulüm devam etmeyecektir"

ŞANLIURFA (AA) - MÜSLÜM ETGÜ - Terör örgütü PKK 'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin kontrolünde bulunan Tel Abyad'ı yeni kantonu ilan etmesi, Suriyeli Arap ve Türkmenlerin endişelerini artırdı. 

PYD'nin, Suriye'nin kuzeyinde hakimiyeti büyük ölçüde ele geçirmesinin ardından bölgede yaşayan Türkmenler ve Araplara yönelik tehcir politikası sonucu binlerce Suriyeli evlerini ve köylerini terk ederek, Rakka ile çevresindeki köylere ve  Türkiye 'ye sığınmak zorunda kaldı.

Evlerine dönmenin planlarını yaparken, Tel Abyad'ın yeni kanton ilan edilmesiyle bu hayalleri suya düşen Suriyeli Araplar ve Türkmenler, ülkelerinin bölünmesini istemiyor. 

PYD'nin baskısı nedeniyle görüntüsünün çekilmesini istemeyen Suriyeli avukat Enver Gitaf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kuzey Suriye'de hüküm süren PYD'nin terör örgütü PKK'nın uzantısı olduğunu, bunu tüm dünyanın bildiğini söyledi. 

PYD'nin 15 Haziran'da yerleştiği bölgenin asıl sahipleri Suriyeli Araplar ve Türkmenlere yönelik tehcir politikası uyguladığını belirten Gitaf, PYD'nin Tel Abyad'a ilişkin kanton ilanını kabul etmediklerini vurguladı.

Gitaf, şunları kaydetti:

"Biz Suriye ve Tel Abyad halkı olarak Suriye'nin bölünmesini kesinlikle istemiyoruz. Suriye, tüm Suriyelilerin vatanıdır ve öyle kalacaktır. Tel Abyad bölgesinin yüzde 85'i Arap, yüzde 8'i Kürt, yüzde 15'i ise Türkmen ve diğer halklardan oluşuyordu ancak şimdi bu oran tamamen tersine değişti. PYD'nin hedefi, Irak sınırından Akdeniz'e kadar olan Kuzey Suriye'de Kürt devleti kurmaktır. Bu hedeflerine ulaşmaları için tek engel var, o da Cerablus'u almak.

ABD 'nin desteğiyle bu hedeflerine de ulaşacaklardır. ABD'nin amacı, Kuzey Suriye'de Kürt devleti kurarak, ülkedeki petrolü Akdeniz'e ulaştırmaktır."

- "Dünyaya bir devlet oldukları imajını vermeye çalışıyorlar"

Türkmen Abdullah Dede de PYD'nin devlet kurma hayalleri uğruna binlerce masum insana zarar verdiğini söyledi.

PYD'nin Türkmen ve Arapları çeşitli bahanelerle göçe zorladığını ve bu hedeflerini gerçekleştirmek için ABD'nin yardımına başvurduklarını dile getiren Dede, "PYD, tüm bunları tek başına yapamazdı ancak ABD ve uçakların yardımıyla başardı. Şimdi gelinen noktada Tel Abyad'ı kanton ilan ettiler ve dünya kamuoyuna bir devlet oldukları imajını vermeye çalışıyorlar" diye konuştu. 

Türkmenler olarak kesinlikle bu olayı kabul etmediklerini vurgulayan Dede, "Bu kadar şehidi 'PYD gelip bize hükmetsin' diye vermedik. İnşallah bu zulüm devam etmeyecektir. Daha önceleri sürgün edildiğimiz Tel Abyad'a geri dönmenin hesaplarını yaparken artık bu, biraz daha zorlaştı. Allah'tan ve tüm dünyadan bize sahip çıkmasını ve topraklarımıza dönmemiz için bize yardımcı olmalarını diliyoruz. Ülkemizin bölünmesini istemiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Akdeniz

  ,

  Dünya

  ,

  PKK

  ,

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  pyd

  ,

  İlan

  ,

  Avukat

  ,

  kuzey

  ,

  sürgün

  ,

  Rakka

  ,

  Tel Abyad