Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- HDP Şanlıurfa il örgütü, patlamanın meydana geldiği kültür merkezinde basın açıklaması yaparak alana gül bıraktı

ŞANLIURFA (AA) - HDP Şanlıurfa il örgütü terör saldırısının meydana geldiği Suruç ilçesinde olayı kınayarak, patlamanın meydana geldiği alana gül bıraktı. 

Belediyeye ait Amara Kültür Merkezi'nde bir araya gelen grup, terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. 

Grup adına açıklama yapan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ziya Çalışkan, dünkü terör saldırısında onlarca kişinin vahşice hayatını kaybettiğini söyledi. 

Hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını belirten Çalışkan, "Onların anısına bağlılığımızı buradan Suruç halkı olarak bildirmek istiyorum. Onların anısı Türkiye 'nin her köşesinde birer fidan olarak yaşayacaktır, onların anısını yaşatacağız, Türkiye halklarına bu sözümüzdür" dedi. 

Çalışkan, saldırının faillerinin bir an önce bulunmasın gerektiğini vurgulayarak, failler bulunmadığı sürece hükumetin bu sorumluluğun altında ezileceğini ifade etti.  

Suruç halkının bu saldırıya dimdik durarak cevap vereceğini belirten Çalışkan, şöyle konuştu:

"Buradan tekrar barış, özgürlük, kardeşlik çağrımızı yeniliyoruz. Önümüzdeki süreç, barış ve kardeşlik süreci olmalı. Ama böylesi katliamlarla cevap vermektense elbet herkes tarihe bakmalı, Kürt halkının direnişine bakmalı, özgürlük mücadelesine bakmalı. Türkiye halklarıyla geliştirdiği bu birliğe bakmalı, bu birlikle elbette biz bunları aşacağız. Bu Ortaçağ'ın daha gerisinde kalmış barbarlar çetesini elbette alt edecek, genç arkadaşlarımızın getirdiği özgürlük fidanları hem Rojova'da hem Kobani'de hem de Suruç'ta halkımız tarafından yeşertilecek, anıları yaşatılacaktır."

Basın açıklamasının ardından gruptakiler, patlamanın yaşandığı alana kırmızı güller bıraktı. 

Suruç'taki kültür merkezinde dün öğle saatlerinde gerçekleşen terör saldırısında 32 kişi hayatını kaybetmiş çok sayıda kişi yaralanmıştı.