Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu: "Bugün geldiğimiz nokta birlik olma vaktidir. Herkesin DAEŞ denilen örgüte ve onların muhtemel eylemlerine karşı birlikte olma vaktidir" - CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: "İnşallah bu olayın arkasındaki güçler bulunur ve böyle bir katliam yaşanmaz"

ŞANLIURFA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin, "Bugün geldiğimiz nokta birlik olma vaktidir. Herkesin DAEŞ denilen örgüte ve onların muhtemel eylemlerine karşı birlikte olma vaktidir" dedi.

Tanrıkulu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberindeki heyetin katılımıyla, CHP Şanlıurfa İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı.

Saldırı üzerinden siyaset yapma niyetinde olmadıklarını belirten Tanrıkulu, bu tür katliamların yaşanmaması adına ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Gelinen noktanın bir basiretsizlik sonucu olduğunu savunan Tanrıkulu, şöyle konuştu:

"Bizler de o yas ve taziyeyi içimizde yaşıyoruz. Dün gördüğümüz manzara karşısında gerçekten irkildik, lanetledik ancak bunlar bu olayı görmezden gelmemizi gerektirmiyor. Bugün gelinen noktayı görmemek bir basiretsizliktir. Suriye'de yaşanan ateşin bir vesileyle Türkiye 'ye taşınacağını ve bizi de yakacağını daha önce ifade ettik. Ortadoğu 'da alıştığımız o kitlesel görüntüler Cilvegözü'nden başlamak üzere Reyhanlı, dün Suruç'ta karşımıza çıktı ve bütün Türkiye yasa boğuldu. Geçici hükümete sesleniyorum; geçici hükümet olmaları onların sorumluluklarını kaldırmaz. Bugün geldiğimiz nokta birlik olma vaktidir. Herkesin DAEŞ denilen örgüte ve onların muhtemel eylemlerine karşı birlikte olma vaktidir. Ben illerdeki valiler ve emniyet yetkililerine ve en önemlisi bunları önlemekle yükümlü istihbarat görevlilerine seslenmek istiyorum; nerede bir ihmal varsa, nerede görmezlikten geldiyseniz bunun hesabını sizlerden soracağız. Bu gençlerin kanları yerde kalmayacak. Elinizde imkan ve yetki varken bundan sonrasını önlemek zorundasınız."

Patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Tanrukulu, "Ayrıca dün Adıyaman'daki çatışmada şehit olan askerimizin ailesine de başsağlığı diliyorum. Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

- "Olay karanlık kalmasın"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba da Suruç'taki olayı duyar duymaz 13 milletvekiliyle Suruç'a gittiklerini anlatarak bu toplantının günler öncesinden bilindiğini ancak güvenlik zafiyeti yaşandığını iddia etti.

MİT'in "ne iş yaptığını sorgulamak" gerektiğini belirten Ağababa, MİT'in son dönemlerdeki hiçbir katliamı ortaya çıkaramadığını savundu.

MİT'in kişisel istihbarat teşkilatına döndüğünü, muhalefeti, CHP milletvekillerini fişlemekten başka bir iş yapmadığını öne süren Ağbaba, şunları kaydetti:

"Son dönemlerdeki olayları, arkasındaki kişileri bilmelerine rağmen ortaya çıkarmadılar. Reyhanlı ve Diyarbakır'daki olayların arkasında hangi güç varsa Suruç'taki olayın arkasında da aynı güç vardı. Ben İçişleri Bakanı ile MİT Müsteşarı'nın istifa etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bugün yaşananlar AK Parti ve MİT'in Suriye politikalarının sonucudur. Suruç onun meyvesidir. Bu olay da diğerleri gibi karanlık kalmasın. İnşallah bu olayın arkasındaki güçler bulunur ve böyle bir katliam yaşanmaz."

Suruç'taki patlamada hayatını kaybedenlerinin amacının Kobani'de (Ayn el Arap) bir kütüphane ve oyun parkı kurmak olduğuna dikkati çeken Ağbaba, ölenlerin anısına CHP'li belediyeler olarak kütüphane ve oyun parkını kuracaklarını sözlerine ekledi.