Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Nacar: - "Olayın ilk yaşandığı andan itibaren Sağlık Bakanlığımız kriz merkezi oluşturarak, olayı kurumsal ve kolektif bir anlayışla takip etmiştir"

ŞANLIURFA (AA) - Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Osman Arıkan Nacar, Suruç'taki patlamanın hemen ardından kriz merkezi oluşturulduğunu ve kolektif anlayışla hizmet verildiğini söyledi.

Nacar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayın dün saat 12.02'de yaşandığını, 12.03'te ise ilk çağrının komuta merkezine geldikten 7 dakika sonra ambulansların olay yerine ulaştığını belirtti.

Sağlık çalışanlarının görevlerini büyük bir özveriyle geç saatlere kadar sürdürdüğünü vurgulayan Nacar, olay yerinde 33 ambulansın hizmet verdiğini ifade etti.

Ayrıca 3 helikopter ambulansın da bölgedeki yaralıların taşınmasına katkı sunduğunu aktaran Nacar, şöyle devam etti:

"Toplam 119 personel ve 41 araçla acil sağlık hizmetlerini sunduk. Hastalarımız ilk önce Suruç Devlet Hastanesine götürülmüştür. Hastanede yaralılar için 1 anestezi uzmanı, 1 ortopedi, 1 genel cerrah ve 1 kalp damar cerrahı görevlendirilmiştir. Hastalarımıza ilk acil müdahaleleri etkin bir şekilde yapılıp, gerek kara gerekse hava nakilleriyle Şanlıurfa'ya sevk edilmiştir."

Patlamada 32 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Nacar, şu an itibarıyla Şanlıurfa'da 29 kişinin tedavisinin titizlilikle sürdürüldüğünü kaydetti.

Yaralılardan 5'inin ise hava ambulansıyla il dışına ileri tedavi için sevk edildiğini dile getiren Nacar, şöyle konuştu:

"Olağanüstü durum nedeniyle kriz merkezi oluşturuldu. Olayın ilk yaşandığı andan itibaren Sağlık Bakanlığımız kriz merkezi oluşturarak, olayı kurumsal ve kolektif bir anlayışla takip etmiştir. Acil sağlık hizmetleri ve hastanede sunulan sağlık hizmetleri hiç aksatılmadan yerinde ve zamanında verilmiştir. Bu acı olayı yaşayan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. İnşallah böyle acıları bir daha yaşamayız."