Telefonun şarjı eşek sırtındaki güneş panelinden

Telefonun şarjı eşek sırtındaki güneş panelinden
Telefonun şarjı eşek sırtındaki güneş panelinden
- Şanlıurfa'da yayla ve meralarda hayvan otlatan çobanlardan bazıları, cep telefonlarının bataryasını şarj etmek için eşek sırtında küçük ebatta güneş paneli taşıyor - Çoban Ali Ağa: "Taşıdığım güneş paneli sayesinde telefonumu şarj edebiliyorum. Böylelikle ailemle iletişim kurabiliyorum" - GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Yeşilata: "Güneşin düştüğü her bölgede, her kesimden insanın bundan yararlanmaya çalışması memnuniyet verici"

ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - Şanlıurfa kırsalında hayvanlarını otlatan, günlerce yaylalarda kalan çobanlar, cep telefonlarının şarj sorununu eşek sırtında taşıdıkları güneş panelleriyle çözüyor.

Bölgede baharın gelmesi ve meraların yeşermesiyle birçok besici, hayvanlarını yaylalara çıkarıyor. Çobanlara yemek ve su götüren besiciler, hayvanları da burada sağarak sütleri mandıralara ulaştırıyor.

Güneşli gün sayısının en fazla olduğu şehirlerin başında gelen Şanlıurfa'da, yayla ve meralarda hayvanların başından ayrılamayan çobanlar, cep telefonlarını güneş enerjisini kullanarak şarj ediyor.

Eşek sırtında taşıdıkları, tanesi 300 ile bin lira arasında değişen küçük ebatlı güneş panelleriyle cep telefonlarını şarj eden çobanlar, hem acil durumlarda yakınlarını arayabiliyor hem de telefondan  müzik dinliyor.

Bağyolu mevkisinde hayvan otlatan çobanlardan Ali Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanların merada otlamaya başladığı bu dönemde  gece gündüz dışarıda kaldıklarını söyledi.

Bu yıl havaların iyi gitmesi üzerine meraya erken çıktıklarını belirten Akbaş, arazide en önemli sorunlarının başında cep telefonlarının şarjının bitmesi geldiğini ifade etti.

Fiyatı 300 ile bin lira arasında değişen güneş panelleri sayesinde bu sorunu aştıklarını dile getiren Akbaş, "Gece, gündüz çobanlık yapıyoruz. Açık alanda elektrik bulamadığımız için cep telefonlarının bataryasını eşeklerin sırtında taşıdığımız panellerle şarj ediyoruz" dedi.

- "İlaç gibi geldi"

Medet Gözüyaşlı da güneş panellerinin kendilerine "ilaç" gibi geldiğini belirterek, "Paneller olmasaydı her gün eve gitmemiz gerekecekti ancak bu da pek mümkün değildi. Allah'a şükür paneller var. Onlarla telefonun bataryalarını şarj ediyoruz. Aynı elektrik gibi. Öğlen telefonu şarj ettiğimizde bir gün bize yetiyor" diye konuştu.

Ali Ağa ise eşi ve çocuklarının şehir merkezinde olduğunu, kendisinin ise para kazanabilmek için çobanlık yaptığını dile getirerek, "Beraberimde taşıdığım güneş paneli sayesinde telefonumu şarj edebiliyorum. Böylelikle ailemle iletişim kurabiliyorum" ifadelerini kullandı.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı ve GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Bülent Yeşilata da yılın büyük bir bölümünün güneşli olduğu bölgede bu potansiyelin her noktada kullanılabilmesine yönelik girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Yenilenebilir enerji kullanımı ile en ücra köşelerde karşılaşmanın sevindirici olduğunu vurgulayan Yeşilata, şunları kaydetti:

 

"Profesyonel destekle güneş enerjisinin daha etkin kullanılabilmesi için uzmanlarca çalışmalar yürütülmelidir. Bölge, yıllık 3 bin saat güneş alıyor. Yılın yüzde 35'lik kısmı, çok rahat bu enerjiden yararlanabilecek koşullarda. Güneşin düştüğü her bölgede her kesimden insanın bundan yararlanmaya çalışması memnuniyet verici."