Terör "Harranlı küçük rehberleri" de etkiledi

Terör "Harranlı küçük rehberleri" de etkiledi
Terör "Harranlı küçük rehberleri" de etkiledi
- Çözüm Süreci'nde turizmin gözdesi haline gelen Harran'da rehberlikle harçlıklarını çıkaran çocuklar, terör saldırıları yüzünden turist akınının kesilmesi nedeniyle mağdur oldu - İlçelerini yabancı turistlere tanıtan 8-15 yaş grubundaki çok sayıda çocuk, para kazanmak için tarlalarda pamuk toplamak zorunda kaldı

ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - Tarihi yapısı ve farklı mimarisiyle ünlü  Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde terör saldırıları nedeniyle turizm sezonunda umduğunu bulamayan "rehber çocuklar", okul harçlıklarını çıkarabilmek için tarlalarda pamuk toplamak zorunda kaldı.

Konik kubbeli evleri ve ilgi çekici mimarisinin yanı sıra ilk İslam üniversitesinin kalıntıları ve Emeviler döneminden kalan Ulu Camisi ile öne çıkan, Çözüm Süreci'nde yıldızı parlayan Harran'da turizm sezonu, terör olayları nedeniyle bu yıl sönük geçti.

Tarihi mekanları ziyaret eden turistlere ezberledikleri İngilizce, İtalyanca ve Arapça metinlerle ilçelerini tanıtan "rehber çocuklar" da terör yüzünden mağduriyet yaşadı. Terör saldırılarının ardından ilçeye ziyaretçi akınının kesilmesi, en çok "küçük rehberleri" üzdü. 

Yaşları 8 ile 15 arasında değişen çok sayıda çocuk,  aile bütçelerine katkıda bulunup okul harçlıklarını kazanma fırsatını bu yıl yakalayamadı. Rehberlik sayesinde farklı insanlarla tanışma fırsatı bulan çocuklar, harçlıklarını çıkarmak amacıyla tarlalarda pamuk topladı.

- "Arkadaşlarımın çoğu para kazanamadığı için pamuğa gitti"

Bisikletiyle tarihi mekanlarda rehberlik yapan 9 yaşındaki Çağla Yıldız, ilçede son yıllarda çok sayıda turist ağırlandığını ve kendilerinin de bu sayede para kazandığını söyledi.

Çalışırken aynı zamanda farklı diller öğrendiklerini anlatan Yıldız, "İngilizce, Almanca ve Arapça, turistlere rahatlıkla her şeyi anlatabiliyorum, biraz da İtalyanca biliyorum. Burada benden büyük çocuklar 8 dil biliyor ama artık turist gelmiyor. Arkadaşlarımın çoğu para kazanamadığı için pamuğa gitti ama ben yine de bekliyorum. Kimse gelmediği için bu yaz okul harçlığı çıkaramadım" diye konuştu.

Musa Kızıl da önceki yıllarda ilçeye çok sayıda turist geldiği için iyi para kazandığını ve okul harçlığının yanı sıra aile bütçesine de katkı sağladığını vurguladı.

Son 3 aydır turistlerin terör saldırıları nedeniyle ilçelerine gelmediğine dikkati çeken Kızıl, "Biz ailece turizm işiyle uğraşıyoruz. Turistlere rehberlik yapıyorum ve sağ olsunlar, bunun için bana para veriyorlardı ama artık sadece birkaç yerli turist gelmeye başladı. Onlar da burayı bildiğinden rehberlik hizmeti istemiyor. Böyle olunca işimizi kaybediyoruz" ifadesini kullandı. 

Bu yıl liseye başlayan Hakan Özyavuz da turist gelmediği için rehberlik yapamadığını ve okul harçlığını çıkaramadığını söyledi.

Özyavuz, para kazanmak amacıyla pamuk tarlasında çalıştığını dile getirdi.