Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve Iğdır Dilucu Sınır Kapısı'ndaki terör saldırıları, Kilis'te protesto edildi.

ŞANLIURFA/KİLİS (AA) - Toplumu Uzlaştırma ve Barış Derneği Başkanı Kenan Karataş, milletvekillerinin  parti rozetlerini çıkartarak terör ve katliamlara karşı el ele sokağa çıkması gerektiğini belirtti.

Karataş, yaptığı yazılı açıklamada, terör olaylarına tepki göstererek, birlik ve beraberliğin önemini vurguladı.

Yaşanan süreçte sağduyulu davranmanın büyük önem taşıdığını belirten Karataş, şunları kaydetti:

"Milletvekillerinin parti rozetlerini çıkartarak teröre tepki göstermesi gerekiyor. Biz buradan önce siyasi parti liderlerine çağrıda bulunmak istiyoruz. Gün seçim siyaseti yapma günü değildir, gün ortak vatanın kurtarılması adına bir araya gelme günüdür, gün makamı unutup kanı durdurma günüdür."

- Koruculardan teröre tepki

Siverek ilçesinde Gönüllü ve Geçici Köy Korucuları Derneği Başkanı Nurettin Küçükbayrak, "Son günlerde ülkemizde artan şiddet olaylarını kınıyor, destekleyenleri lanetliyoruz" dedi.

Küçükbayrak, Hürriyet Caddesi'ndeki dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, yaşanan kötü olaylara karşı ortak tavır alınması gerektiğini söyledi.

Saldırılarda şehit olan asker ve polislere Allah'tan rahmet dileyen Küçükbayrak, "Son günlerde ülkemizde artan şiddet olaylarını kınıyor, destekleyenleri lanetliyoruz. Biz koruyucular olarak Dağlıca ve Iğdır'da şehit düşen kardeşlerimizi rahmetle anıyor yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Yaşanan kötü olaylara karşı hep birlikte karşı duracağımızı belirtiyoruz" d iye konuştu. 

- Kilis

Hakkari'nin Dağlıca bölgesi ve Iğdır Dilucu Sınır Kapısı'ndaki terör saldırıları, 35   sivil toplum kuruluşu tarafından ortak bir bildiriyle Kilis'te protesto edildi.

Özel bir lokantanın bahçesinde buluşan sivil toplum kuruluşları temsilcileri son günlerde artan saldırılara tepki göstererek teröre karşı birlik çağrısında bulundu.

Grup adına konuşan Hüseyin Gılbaş, son günlerde yoğunlaşan terör saldırılarını kınamak ve ortak görüşlerini duyurmak için bir araya geldiklerini ifade etti. 

"Devletin sonuna kadar yanındayız ve bağlıyız" diyen Gılbaş, şunları kaydetti:

"Terör örgütlerinin karşısındayız. Onlara yardım ve yataklık eden, açıktan ve dolaylı yönden destekleyen hatta içinde küçük bir sempati besleyen her türlü şer odaklarının karşısındayız. Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet teşkilatımızın verdiği kararlar, yaptığı çalışmalar ve attığı atığı adımların arkasındayız. Devletimiz, ülkesi ve milliyeti bölünmez bir bütündür ve Misak-ı Milli sınırları bellidir. bu uğurda şehit olan tüm kardeşlerimize Allah'tan rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz."