Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Şanlıurfa'da 30 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Şanlıurfa Bağımsız Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (ŞUBSEB), terör saldırılarına tepki gösterdi - ŞUBSEB Basın Sözcüsü Tuğbay: - "Barışın en temel şartı, silahların susması ve terör örgütlerinin derhal silah bırakmasıdır"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Bağımsız Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (ŞUBSEB), son günlerde yaşanan terör saldırılarına tepki gösterdi.

Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen birlik üyesi 30 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, terör saldırılarını kınadı.

ŞUBSEB Basın Sözcüsü Numan Tuğbay, burada yaptığı açıklamada, barış ve huzur ortamının oluşturulması için ortak mücadele vermeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye 'nin zor bir süreçten geçtiği bugünlerde kardeşlik zemininin "Ümmet" bilinciyle hareket ederek oluşturulmasının önemli olduğunu ifade eden Tuğbay, sorunların hak ve adalet çerçevesinde ele alınarak çözülmesi gerektiğini belirtti.

Tuğbay, bazı bölgelerde esnaf ve sanatkarların yerlerine zarar verildiğini hatırlatarak, bu tür saldırıların huzurun yanı sıra ekonomiye de ciddi zararlar verdiğini vurguladı.

Ülkenin geçirdiği zor günlerde kenetlenilmesi gerektiğini anlatan Tuğbay, şöyle konuştu:

"Barışın en temel şartı, silahların susması ve terör örgütlerinin derhal silah bırakmasıdır. Siyasiler, tek tipçi, dışlayıcı anlamlar içeren çağrılardan vazgeçmeli, çözüm olarak sokağı değil TBMM 'yi görmelidir. Birlik ve beraberlik ile elde edilen kazanımların heba edilmesine izin vermemelidir. Devletin demokratik dönüşümü için atılan adımlardan vazgeçilmemeli, barış süreci yeniden canlandırılmalı, mecliste temsil edilen siyasi partiler başta olmak üzere bütün siyasi partiler sürece destek sağlamalıdır. Milletimiz de sağduyulu olmalıdır. Kararlı bir duruş sergileyip, sorunun çözümüne her şartta destek sunabilmeli, meseleyi demokratik bir ortama taşımalıdır. Her türlü kışkırtmalara karşın kin, nefret ve düşmanlığı men etmeli, her koşulda hak, hukuk, adalet ve barışı talep etmeliyiz."