"Terör yatırım isteğini yok etti"

"Terör yatırım isteğini yok etti"
"Terör yatırım isteğini yok etti"
- GAP BKİ Başkanı Karahocagil: - "Çözüm Süreci'nin hayata yansıması çok iyi oldu. Refah yükseldi, kentler daha da güzelleşti, üretim değerleri arttı. Bölgeden 6 milyar dolar ihracat yapılıyor. Ortaya çıkan terör olayları ise yatırım isteğini yok etti" - "Güneydoğu'nun bilinçli olarak geri bırakıldığına ilişkin söylemlere en iyi cevap GAP'tır. Çünkü bu proje tamamen bölge insanının refahı ve iyiliği üzerine planlanmıştır" - "Bizim için önemli olan bölge algısı ve bunun esnafımıza, sanayicimize ve işçimize köylümüze getirdiği sıkıntılardır. Bunu bir an önce düzeltmemiz lazım"

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, son dönemdeki terör olaylarının, bölgeye yönelik yatırım isteğini yok ettiğini söyledi. 

Karahocagil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhuriyet tarihinin en büyük projeleri arasında yer alan GAP ile sulamadan enerjiye, tarımdan sanayiye kadar birçok alana hizmet götürüldüğünü belirtti. 

Bölgeye ayrılan bütçeyle konut, ulaşım ve turizm sektörlerinde çok ciddi iyileşmelerin görüldüğünü ifade eden Karahocagil, özellikle teşvik politikaları sayesinde başta Şanlıurfa olmak üzere Diyarbakır , Mardin ve Batman'da çok ciddi yatırım taleplerinin ortaya çıktığını dile getirdi. 

Şanlıurfa'da 3'üncü organize sanayi bölgesinin devreye alındığını anımsatan Karahocagil, "Mardin, Diyarbakır ve diğer bölge kentlerinde yeni organize sanayi bölgeleri ve mevcutlarının genişletme çalışmaları sürüyor. Hatta yatırım yapmak isteyen girişimcilere yer bulmada sıkıntı çekilen illerimiz var" dedi. 

- "Adaletsizliğe en iyi cevap GAP"

Karahocagil, GAP'ın bölgeye huzur, refah ve barış getireceğine dikkati çekti. 

Bölgeyi yeniden medeniyetin beşiği haline getirmeye çalıştıklarını anlatan Karahocagil, şöyle konuştu:

"Güneydoğu'nun bilinçli olarak geri bırakıldığına ilişkin söylemlere en iyi cevap GAP'tır. Çünkü bu proje tamamen bölge insanının refahı ve iyiliği üzerine planlanmıştır. Biz buradaki insanların gelecek adına umutlarını artırmak istiyoruz. Gelişmişliğini giderme ve bu çerçevede yerleşmiş bir adaletsizlik duygusun ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yani 'biz bilerek istenerek geri bırakılıyoruz' şeklinde çok eskiden beri söylenen sözler var. Bizde diyoruz ki adaletsizliğe en iyi cevap GAP'tır." 

Çözüm Süreci'nin etkisiyle Güneydoğu kentlerinin adeta şaha kalktığını vurgulayan Karahocagil, devam eden terör olayların ise bölgenin imajını zedelediğine işaret etti. 

Karahocagil, güven ortamının ortadan kalkmasının yatırımların bölgeye ulaşmasını engellediğini dile getirdi. 

- "Bölgeye yatırım ve sermaye akışı sürmeli"

Bölgenin her alanda yakaladığı ivmenin terör olayları nedeniyle durdurulmaya çalışıldığına dikkati çeken Karahocagil, şunları kaydetti:

"Çözüm Süreci'nin hayata yansıması çok iyi oldu. Refah yükseldi, kentler daha da güzelleşti, üretim değerleri arttı. Bölgeden 6 milyar dolar ihracat yapılıyor. Ortaya çıkan terör olayları ise yatırım isteğini yok etti. Dolayısıyla yatırım isteği olmadıktan sonra yapacağınız alt ve üst yapı çalışmalarının da bir anlamı olmuyor. Buraya yatırım ve sermaye akışının sürmesi ve bununla birlikte bölgeye yenilikçi bakış açılarının gelmesi gerekiyor."

Sıkıntıların giderileceğine inandığını belirten Karahocagil, GAP kapsamındaki dev yatırımlarının durmadığını dile getirdi. 

Hükümetin aldığı tedbirlerle hizmetlerin sürdüğünü vurgulayan Karahocagil, "Bizim için önemli olan bölge algısı ve bunun esnafımıza, sanayicimize ve işçimize köylümüze getirdiği sıkıntılardır. Bunu bir an önce düzeltmemiz lazım" dedi.