Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler

Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler
Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtler
- Şanlıurfa Valisi Küçük, Kobani'den (Ayn el Arap) gelen sığınmacıların ileri gelenleriyle buluştu

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç ilçesinde ülkelerindeki karışıklıklar nedeniyle Türkiye 'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin ileri gelenleriyle bir araya geldi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Ziyaret Mahallesi'nde gerçekleşen buluşmada, Küçük ve beraberindekiler Halep'e bağlı Kobani'de (Ayn el Arap) IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçan sığınmacıların sorunlarını dinledi.

Sığınmacıların Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndaki geçişlerde sıkıntı yaşadıklarını belirtmesi üzerine Küçük, kapıdaki geçişleri güvenlik nedeniyle kısıtladıklarını ifade ederek, bu konuda anlayış beklediklerini aktardı.

Türkiye'nin sığınmacılara her zaman değer verdiğini anlatan Küçük, bu anlamda Suruç'ta Türkiye'nin en büyük ve donanımlı kampını Suriyeli Kürtlerin hizmetine sunduklarını kaydetti.

Tüm sığınmacıları kampa gelmeye davet eden Küçük, "Bu tesisi, Suriyeli kardeşlerimiz için yaptık. Böyle son derece güzel ve sıcak ortamlar varken insanlar, barakalarda, çamurda kalmasınlar. Biz Suruç'ta yaşayan insanların da çadırlarda kalan insanların da sağlığını ve güvenliğini düşünüyoruz. İnsanların çadır kente yerleşmesi konusunda bize yardım etmeniz gerekiyor" ifadesini kullandı

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Küçük, misafirlerle bir araya gelerek sıkıntılarını dinlediklerini söyledi.

Sığınmacıların ülkelerine dönüş planlarını anlamaya çalıştıklarını anlatan Küçük, şöyle konuştu:

"Bu konuşmalar doğrultusunda biz de değerlendirme yapacağız. Onlara da söylediğimiz gibi, burada bulundukları sürece başımızın üzerinde yerleri var. Yeni yapılan konaklama tesisimize geçmeleri konusunda telkinde bulunduk. Ne kadar kalırlarsa kalsınlar, canları, malları ve namusları bizim emanetimizdir. Karşılıklı görüşmeler sonucunda bir müddet sonra tekrar bir araya gelmeyi kararlaştırdık."

Toplantıya katılan AK Parti eski Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaplan da devletin sağladığı imkanlarla Türkiye'ye sığınan insanların kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini kaydetti.