Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Şanlıurfa Valisi Küçük: - "Kişileri kayıt sistemiyle alıyoruz. Yavaş sürebilir çünkü sonuçta belli bir kitle gelecek" - "Kamuoyunda söylendiği gibi öyle büyük, 100 bin veya 50 bin kişilik bir kitle yok. Sınırda bekleyen toplam sayı bini bulmuyor" - "Can derdine düşmüş herkesi aldık, almaya da devam edeceğiz"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Akçakale ilçesi sınır hattında Türkiye 'ye alınan Suriyelilerin kayıt sistemine tabi tutulduğunu bu nedenle girişlerin yavaş sürdüğünü belirtti. Küçük, sınırda bekleyenlerin sayısının bini bulmadığını bildirdi. 

Vali Küçük, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Türkiye'ye alınmaya devam ettiğini söyledi.

Sığınmacıların gerekli kontrollerinin ardından minibüslerle Akçakale'ye taşındığını ifade eden Küçük, bölgeden ciddi sayıda sığınmacının gelmesinin beklenmediğini vurguladı.

Küçük, yardıma muhtaç herkese Türkiye'nin kucak açmaya devam edeceğinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu: 

"Orada çatışma süreci var. Sonuçta daha önce de sınırımızda oldu. Türk devleti gerçekten büyük bir devlettir ve hiçbir ayrım yapmadan oradaki insanları da alıyor. Kişileri kayıt sistemiyle alıyoruz. Yavaş sürebilir çünkü sonuçta belli bir kitle gelecek. Bu tarafta akrabası olanları yakınlarına teslim edip not alacağız. Olmayanları da çadır kentlerimizde boş yerler var, oraya yerleştireceğiz. Bu hususta onlarca kez devlet ve millet olarak sınav verdik. Burada, kamuoyunda söylendiği gibi öyle büyük, 100 bin veya 50 bin kişilik bir kitle yok. Sınırda bekleyen toplam sayı bini bulmuyor. Büyük rakamlar doğru değil ve gerçeği yansıtmıyor. Şuana kadar can derdine düşmüş herkesi aldık, almaya da devam edeceğiz."

Vali İzzettin Küçük, grubun, sınır hattına yakın mesafede bulunan beş köyün koalisyon güçleri tarafından bombalanması nedeniyle evlerini terkeden kişilerden oluştuğunu belirtti.

Türkiye'ye en son gelen Suriyeliler için de kamplarda gerekli hazırlıkların yapıldığını aktaran Küçük, sürecin en iyi şekilde yönetilmesi için çaba gösterdiklerini sözlerine ekledi.