Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Şanlıurfa Valisi Küçük: - "Yüzlerce yıl yaptığımızı bugün de yapıyoruz. Sıkışan, çare isteyen insanlara nasıl el uzattıysak, bugün de Suriye'deki kardeşlerimize el uzatıyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, "Yüzlerce yıl yaptığımızı bugün de yapıyoruz. Sıkışan, çare isteyen insanlara nasıl el uzattıysak, bugün de Suriye 'deki kardeşlerimize el uzatıyoruz" dedi.

Vali Küçük, Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçıp Türkiye 'ye gelen Suriyelilerin geçiş yaptığı Akçakale ilçesi Kepezli Mahallesi'ndeki sınır hattında incelemelerde bulundu.

 Sınırda bekleyen Suriyeliler ile sohbet eden Küçük, devlet olarak kendilerine her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirtti. Küçük, çalışmalar hakkında yetkililerden de bilgi aldı.

Vali Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınır hattında fazla yoğunluk bulunmadığını belirterek, "Bugün bekleyen fazla kişi yok, dün 700-800 kişi aldık, bugün de sığınmacıları almaya devam ediyoruz" dedi.

Sığınmacılara her türlü insani yardımın yapıldığını vurgulayan Küçük, "Karşı tarafta şiddetli çatışma sürüyor. Çatışmanın ortasında kalan bu siviller arasında Arap, Kürt ve Türkmen kardeşimiz de var. Bunlar büyük tehdit altında. Çatışma bölgesinde ölenlerin olduğu bilgisi geldi. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu, koalisyon güçlerinin bombaladığı bölgedeymiş. Ölü sayısı yönünde net bilgi yok ancak 20'ye yakın çocuğun öldüğü söyleniyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin büyük bir devlet olduğuna işaret eden Küçük, "Kısa süre önce Kobani'den büyük bir kitleyi aldık. Bugün de bu bölgede dara düşmüş insanların ilk döndüğü, ilk baktığı ve kurtuluş olarak gördüğü yer Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Biz her zaman yaptığımızı, yüzlerce yıl yaptığımızı bugün de yapıyoruz. Sıkışan, çare isteyen insanlara nasıl el uzattıysak, bugün de Suriye'deki kardeşlerimize el uzatıyoruz" diye konuştu.

Vali Küçük'e, incelemeleri sırasında Akçakale Kaymakamı Eyüp Fırat ve askerli ilgililer eşlik etti.

Öte yandan, dünden itibaren ülkeye alınmaya başlanan, çoğunluğu Araplardan oluşan yaklaşık 2 bin 500 sığınmacının, Akçakale Gümrük Kapısı'ndaki Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kayıt merkezindeki işlemlerinin ardından ildeki çadırkentlere yerleştirildiği öğrenildi.