Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Türkiye'ye sığınan yaklaşık bin Suriyelinin kayıt işlemleri yapıldı - Rakka'nın Tel Abyad ilçesine bağlı Nustel köyünde yaşayan Muhammed: - "Köylerden bazıları terör örgütü DAEŞ'in, bir kısmı ise ile Kürt grupların kontrolünde bulunuyor"

ŞANLIURFA (AA) - Akçakale ilçesi sınır hattından Türkiye 'ye geçen yaklaşık bin Suriyelinin kayıt işlemleri yapıldı.

Suriye 'nin Haseke kentine bağlı Rasulayn bölgesindeki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Kepez Mahallesi'ndeki sınırdan geçişleri devam ediyor. Minibüslere alınan Suriyeliler, kayıt merkezinin bulunduğu Akçakale Gümrük Kapısı'na getirildi.

Başbakanlık  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kayıt işlemi yapılan yaklaşık bin Suriyelinin çoğunluğu daha önce Türkiye'ye sığınan yakınlarının yanına gitmek üzere ayrılırken, akrabası bulunmayanlar ise boş olan kamplara gönderildi.

Rakka'nın Tel Abyad ilçesine bağlı Nustel köyünde yaşayan Adnan Muhammed, birçok köyün çatışmalar ve uçakların bombardımanı nedeniyle harabeye döndüğünü belirterek, yıkılan evlerin altında cesetlerin olduğunu öne sürdü.

 Terör örgütü DAEŞ ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar dolayısıyla bazı köylerin kuşatma altında olduğunu belirten Muhammed, şöyle devam etti:

"Çok sayıda Suriyeli evini terk etmek zorunda kaldı. Biz de çatışmalar nedeniyle evlerimizi bırakarak kaçmak zorunda kaldık. Bazı akrabalarımız uçakların vuracağı endişesiyle sınıra gelmeye korkuyor. Köylerden bazıları terör örgütü DAEŞ'in, bir kısmı ise ile Kürt grupların kontrolünde bulunuyor."

Meşrefel Ubade köyünde yaşayan İsa Hüseyin de bölgedeki çatışmalar nedeniyle köylerin birbirinden koptuğunu ve akrabaların dahi birbiriyle görüşemediğini ifade etti.

Çatışmaların yaşandığı bölgede binlerce insanın bulunduğunu aktaran Adnan, Türkiye'nin almaması durumunda bunların mahsur kalacağını kaydetti.