Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanı ve bazı Kürt grupların baskısından kaçan Suriyelilerin Akçakale sınırından Türkiye'ye girişi sürüyor

ŞANLIURFA (AA) -  ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad bölgesine düzenlediği hava bombardımanı ve bazı Kürt grupların baskısından kaçan  Suriyeliler, Akçakale sınırından Türkiye 'ye alınıyor.

Bölgede 40 dereceye ulaşan sıcaktan etkilendikleri gözlenen çoğunluğu kadın , çocuk ve yaşlılar, sınırdan geçtikten sonra kayıt merkezine alınıyor. Burada üstleri aranan ve beraberlerinde getirdikleri eşyaları x-ray cihazında kontrol edilen Suriyeliler, daha sonra sağlık taramasından geçiriliyor, çocuklara kızamık ve çocuk felci aşısı yapılıyor. 

Fenalaşan sığınmacılara 112 Acil Servis ekipleri müdahalede bulunuyor.  Bebekleriyle ülkelerindeki karışıklıktan kaçan Suriyeliler, bölgenin tek güvenli limanı gördükleri Türkiye'ye teşekkür ediyor. 

Mehmetçik, sığınmacılara geçişte yardımcı oluyor, Türk Kızılayı, AFAD ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ekipleri de su, bisküvi ve çorba ikramında bulunuyor.

Torbalara koydukları birkaç parça eşyayla sınırdan geçen Suriyeliler, akrabalarının yanına, kalacak yeri olmayanlar ise AFAD'ın kamplarına yönlendiriliyor.

Son 15 günde yaklaşık 25 bin Suriyeli, Akçakale ilçesinden Türkiye'ye geçti.