Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Bir grup sığınmacı, Akçakale Sınır Kapısı civarında ülkelerine dönmek için izin verilmesini bekliyor - Sığınmacılardan Kaddur: - "Günler sonra soğuk su içip, bir kaç lokma ekmek yiyebildik"

ŞANLIURFA (AA) - Türkiye 'ye sığınan bir grup Suriyeli, Akçakale Sınır Kapısı civarında ülkelerine dönebilmek için izin verilmesini bekliyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin  Suriye 'nin Telabyad bölgesine düzenlediği hava bombardımanı ve bazı Kürt grupların baskısından kaçan sığınmacılardan yaklaşık 200'ü, memleketine geri dönmeye karar verdi.

Akçakale Sınır Kapısı civarındaki boş alanda ve inşaatlarda dönüş için izin verilmesini bekleyen Suriyeliler'e, Şanlıurfalı bir hayırsever gıda desteğinde bulundu.

Bir kamyon karpuz dağıtan ve isminin açıklanmasını istemeyen hayırsever, bölgede 40 dereceye ulaşan sıcaktan etkilendikleri gözlenen ve çoğunluğu çocuklardan oluşan gruba yardımda bulundu.

Sığınmacı kadınlardan Nafo Kaddur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

Yaklaşık 10 gündür yollarda olduklarını ve doğru dürüst bir şey yemediklerini anlatan Kaddur, günler sonra ilk sıcak yemeği Türkiye topraklarında yediklerini söyledi.

Kaddur, sıcak havadaki göç nedeniyle yorgun düştüklerini ifade ederek, "Günler sonra soğuk su içip, bir kaç lokma ekmek yiyebildik. Çocuklarımın ilk kez karnı doydu, şimdi sıcağa aldırmadan uyudular. Her şey için Türkiye'ye minnettarız" dedi.

Vatanlarını başkalarına bırakmamak için ülkelerine dönmek istediklerini vurgulayan Kaddur, bir an önce her şeye rağmen Tel Abyad'a gitmek istediklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan güvenlik güçlerinin sınır hattındaki önlemleri ise sürüyor