Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Şanlıurfa'da kurulan Suriye Koordinasyon Merkezi'ne gelen sığınmacıların fotoğrafları çekiliyor ve parmak izleri alınıyor - Göç İdaresi Geçici Koruma Çalışma Grubu Başkanı Yalınsu: "Geçici kimlikle koruma altına alınan Suriyeliler, ülkemizdeki temel hak ve hizmetlere erişebilecekler"

ŞANLIURFA (AA) - Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye 'ye sığınan Suriyelilerin biyometrik kayıtlarını yapıyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava bombardımanı ve PYD'nin baskısından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Akçakale Sınır Kapısı'ndaki işlemlerinin ardından Şanlıurfa'daki Suriye Koordinasyon Merkezi'ne yönlendiriliyor. Burada fotoğrafları çekilen, parmak izi kayıtları alınan sığınmacıların bazıları akrabalarının yanına, bir bölümü ise bölgedeki kamplara götürülüyor. 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Geçici Koruma Çalışma Grubu Başkanı Bayram Yalınsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere geçici kimlik belgesi verdiklerini söyledi.

Sığınmacıların biyometrik kayıtlarının yapıldığını vurgulayan Yalınsu, şöyle konuştu:

"Akçakale'deki girişlerde ön kayıtları yapılan sığınmacılara randevu veriliyor. Şu an koordinasyon merkezimize gelen sığınmacıların biyometrik kayıtları yapılıyor. Kayıt esnasında fotoğrafları çekiliyor, parmak izleri ve adres bilgileri alınıyor. Kalacak yerleri olan sığınmacılardan akrabalarının adresleri ve kimlik bilgileri de isteniyor. Geçici kimlikle koruma altına alınan Suriyeliler, ülkemizdeki temel hak ve hizmetlere erişebilecekler."

Göç İdaresi İl Müdür Vekili Ensar Şener de merkezde yaklaşık 30 personelin görev yaptığını belirtti.

Sınır hattındaki girişler için mobil hizmet tırının faaliyete başladığını aktaran Şener, Akçakale bölgesinden Türkiye'ye giriş yapan 23 bin sığınmacının kayıt işlemlerinin tamamlandığını sözlerine ekledi.