Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde belediyeye ait eski tır garajında kurdukları çadırlarda yaşayan Suriyelilerin tüm ihtiyaçları, Akçakale Belediyesi önderliğinde karşılanıyor

ŞANLIURFA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Akçakale Belediyesine ait eski tır garajında kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdüren Suriyelilerin tüm ihtiyaçları, belediye önderliğinde karşılanıyor.

Rakka ve çevresinde bazı Kürt gruplar ile DAEŞ arasındaki çatışmalardan kaçan yaklaşık bin Suriyeli, Akçakale Belediyesine ait eski tır garajında yaşıyor.

Sığınmacılar, haftada 3 gün otobüslerle belediyeye ait hamama götürülüyor.

Akçakale Belediyesi ayrıca temin edilen yardım malzemelerinin dağıtımını da organize ediyor.

Bu kapsamda,  Ankara Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı'nın katkılarıyla alınan yatak, battaniye ile giyim ve gıda malzemeleri Suriyelilere dağıtıldı. Ayrıca günlük olarak yemek ve ekmek dağıtımına da başlandı.

Akçakale Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, "muhacir" olarak gördükleri Suriyelilere daha iyi şartlarda yaşama imkanı sağlamak amacıyla ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Tır garajında konaklayan Suriyeli Ekrem Osman da çatışmalar nedeniyle Deyr'uz Zor kentinden kaçarak Akçakale'ye geldiğini belirterek, kendilerine yer tahsis edip ihtiyaçlarını karşılayan başta Akçakale Belediyesi olmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi, hayırseverler ve Türk halkına teşekkür etti.

Basim Hüseyin ise  Türkiye 'de kendilerine her türlü yardımın yapıldığını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Türk halkına minnettar olduklarını kaydetti.