"Türkmenler DAEŞ ve YPG arasında sıkıştı"

"Türkmenler DAEŞ ve YPG arasında sıkıştı"
"Türkmenler DAEŞ ve YPG arasında sıkıştı"
- Suriyeli avukat Mustafa: - "Türkmenler şu anda PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ve terör örgütü DAEŞ'in arasında sıkışıp kaldı. Ne yapacaklarını bilemez durumdalar"

ŞANLIURFA (AA) - MÜSLÜM ETGÜ - Ailesiyle zor şartlarda Türkiye 'ye sığınan Suriyeli avukat Abdullah Mustafa, Türkmenlerin, PKK 'nın Suriye uzantısı YPG ve terör örgütü DAEŞ arasına sıkışıp kaldığını söyledi.

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PYD ve onların silahlı kanadı YPG'nin ölüm tehdidi nedeniyle yaklaşık 3 ay önce Suriye'nin Rakka kentine gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. 

DAEŞ bölgesine yönelik hava operasyonlarının artması üzerine bir hafta önce zor şartlarda Türkiye'ye sığındıklarını anlatan Mustafa, binlerce Türkmen'in sürgüne zorlandığını ifade etti. 

Yaklaşık 16 bin Türkmen'in yaşadığı Tel Abyad ilçesine bağlı Türkmen Hamamı ilçesinin  PYD'nin baskıları sonucu boşaltıldığını anlatan Mustafa, şöyle konuştu:

"Silahlı PYD'li gruplar evlerimizi boşaltmamızı istediler. Türk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı sevdiğimizi gerekçe gösterdiler. Çoğunluğumuz başta Rakka olmak üzere ve DAEŞ bölgelerine tehcir edildik. Az bir kısmımız ise Türkiye'ye geldi. Rakka'da akrabalarımızın yanına yerleştik ve birçok evde 30 kişi yaşamak zorunda kaldık. Bir süre sonra bazı Türkmenler evlerine döndü ancak PYD tarafından ölümle tehdit edildikleri için geri gelmek zorunda kaldılar. Türkmenler şu anda PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG ve terör örgütü DAEŞ'in arasında sıkışıp kaldı. Ne yapacaklarını bilemez durumdalar."

Mustafa, ilçelerinde şimdi çoğunluğu yaşlı az sayıda Türkmen'in yaşadığını anlattı. 

Türkmen bölgelerinin YPG tarafından karargah olarak kullanıldığını vurgulayan Mustafa, "Evlerimize dönmek istiyoruz ancak şu anda bu mümkün gözükmüyor. Evlerimiz, iş yerlerimiz ve hasat yapamadığımız tarlalarımız yağmalandı. Türkmenlerin dramının duyulmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Rakka'nın da sık sık hava saldırısına maruz kaldığını dile getiren Mustafa, bir ay önce 20 sivilin bu şekilde hayatını kaybettiğini belirtti. 

- Bizim derdimiz PYD ile 

Mustafa, PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde hakimiyet kurmaya çalıştığını ancak bölgenin gerçek sahiplerinin Arap ve Türkmenler olduğunu kaydetti.

Suriyeli Kürtlerle bir sorunlarının olmadığını dile getiren Mustafa, şöyle konuştu:

"Onlar bizim kardeşlerimizdir, bizim derdimiz Suriye'de zulüm yapan PYD'dir. Suriye'nin kuzey tarafında yapılması planlanan güvenli bölgeden dolayı da mutlu olduk. Çünkü hiçbir kent artık güvenli değil ve uçaklar sürekli bomba bırakıyor. Güvenli bölgenin Sulük ile Azez kenti arasındaki bölgeyi kapsamasını istiyoruz. Suriyeli Türkmen ve Araplar adına Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a yardımları ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz."