Ülkesinin kültürünü çadırında yaşatıyor

Ülkesinin kültürünü çadırında yaşatıyor
Ülkesinin kültürünü çadırında yaşatıyor
- Akçakale ilçesindeki çadır kentte barınan Suriyeli İsmail, çadırının bir bölümünde ülkesine özgü bakırdan yöresel mutfak ve süs eşyalarını sergileyerek vatan hasretini gidermeye çalışıyor. - İsmail: "Vatanıma döndüğüm gün koleksiyonumu sevdiğim Türk insanlarına hediye etmek istiyorum"

ŞANLIURFA (AA) - Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde yaşayan Suriyeli Abut İsmail, çadırının bir bölümünde ülkesine özgü bakırdan yöresel mutfak ve süs eşyalarını sergileyerek vatan hasretini gidermeye çalışıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan bazı Suriyeliler, vatanlarına olan özlemlerini farklı yollarla gidermeye çalışıyor.

Suriye'nin Deyru'z Zor kentinde esnaflık yapan Abut İsmail, çatışmaların şiddetlenmesi üzerine yaklaşık bir yıl önce Türkiye'ye kaçmak zorunda kaldı. Ailesiyle Akçakale'deki çadır kente yerleştirilen İsmail, kaçarken de ülkesinde topladığı bazı eşyaları yanında getirdi. 

Getirebildiği az sayıdaki eşyalara Türkiye'de bulabildiği bazı parçaları da ekleyerek koleksiyon oluşturan İsmail, bu eşyalara bakarak ülkesini hatırladığını söyledi.

Çadır kentteki komşu ve akrabalarının kendisini ziyaret ederek, koleksiyonunu incelediğini dile getiren İsmail, "Ziyarete gelenler eşyalara bakarak Suriye'ye olan hasretlerini gideriyorlar" dedi.

Sergilediği eşyaların büyük bir kısmını dedelerinden kalan kültür mirası olduğunu ve bunu yaşatmaya çalıştığını savunan İsmail, "Bu eserler artık nadir bulunduğu için toplamak çok kolay olmadı. Suriye'deki evimde daha büyük bir koleksiyon yapmıştım ancak gelirken bir kısmını getirebildim. Kalanlara ne oldu bilmiyorum" diye konuştu.

Kendilerine kucak açan ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayan Türkiye'ye teşekkür eden İsmail, Suriye'deki savaşın bitmesini temenni etti.

Ülkesine döneceği günün hayaliyle yaşadığını aktaran İsmail, "Vatanıma döndüğüm gün koleksiyonumu sevdiğim Türk insanlarına hediye etmek istiyorum" şeklinde konuştu.