"Uluslararası Koruma Hukuku" çalıştayı

"Uluslararası Koruma Hukuku" çalıştayı
"Uluslararası Koruma Hukuku" çalıştayı
- Şanlıurfa Baro Başkanı Delebe: - "Mülteci sorunlarını her zaman önde tutmaya ve toplumun dikkatini bu yöne çekmeye çalışıyoruz"

ŞANLIURFA (AA) - Şanlıurfa Baro Başkanı Hikmet Delebe, baro olarak sığınmacı sorunlarını her zaman önde tutmaya ve toplumun dikkatini bu yöne çekmeye çalıştıklarını belirtti. 

Şanlıurfa Baro Başkanlığı tarafından, BM Yüksek Komiserliği Gaziantep Ofisinin destekleriyle bir otelde "Uluslararası Koruma Hukuku" çalıştayı düzenlendi. Çalıştayla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Delebe, Şanlıurfa'nın Suriye ile sınırı en uzun kent olduğunu anımsattı.

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin dörtte birinin Şanlıurfa'da yaşadığını belirten Delebe, bu kadar kalabalık bir topluluğun yaşadığı kentte de kalıcı etkiler bıraktığını ifade ederek, "Toplumsal hayat çok ciddi manada değişti, ekonomik ve sosyal hayat ve doku tahrip oldu. Özellikle mahkemelere ve adliyelere yansıyan yönüyle örneğin, ikinci tip evliliklerde patlamalar meydana geldi. Bundan dolayı 2 olan aile mahkeme sayısı 3'e çıkarıldı. Bunun dışında emek sömürüsü de Şanlıurfa'da söz konusu, çünkü kalifiye elemanlar iş bulmakta zorluk yaşıyor" diye konuştu. 

Bu nedenlerle Baro olarak "Uluslararası Koruma Hukuku" çalıştayını düzenlediklerini ifade eden Delebe, "Mülteci sorunlarını her zaman önde tutmaya ve toplumun dikkatini bu yöne çekmeye çalışıyoruz" dedi. 

Delebe, bu alanda pek çok çalıştay ve etkinlikler yaptıklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliği Gaziantep Sorumlusu Gizem Üliç ise Şanlıurfa Barosunun düzenlediği çalıştaydan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Her ne kadar bazı sorunlara yol açsa da Suriyelilerin temel haklara erişim konusunda barolara önem verdiklerini ifade eden Üliç, barolarla çalışmaktan memnun olduklarını kaydetti.

Çalıştayda, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin "Özel Hukuktan Doğan İhtiyaçları" konusu ele alındı.