Yıllarca eğitim verdiği öğrencileriyle gurbette buluştu

Yıllarca eğitim verdiği öğrencileriyle gurbette buluştu
Yıllarca eğitim verdiği öğrencileriyle gurbette buluştu
- Ülkesindeki çatışmadan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürt öğretmen, Suruç Yatılı Bölge Okulu'nda oluşturulan geçici barınma merkezinde mesleğini icra etmenin mutluluğunu yaşıyor - İngilizce öğretmeni Demo: "Gurbette olsak dahi eğitimin devam etmesi gerekiyor"

ŞANLIURFA (AA) - YASİN DİKME - Ülkesindeki çatışmalardan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Suriyeli Kürt öğretmen İdris Demo, gurbette mesleğini icra etmenin mutluluğunu yaşıyor.

Öğretmenliğe 10 yıl önce Halep'te başlayan Demo, ülkesindeki iç savaş nedeniyle mesleğini bir süre Kobani (Ayn el Arap) bölgesinde sürdürdü. Yaklaşık 3 ay önce Kobani'daki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Demo, ailesiyle Türkiye'ye sığındı.

Suruç ilçesinde yakınlarının yanında kalan Demo, her gün Suruç Yatılı Bölge Okulu'nda oluşturulan geçici barınma merkezine giderek, çocuklara gönüllü olarak yabancı dil eğitimi veriyor.

İngilizce öğretmeni Demo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kobani'de çatışmaların şiddetlenmesi üzerine 5 yıl önce açtığı okulunu ve öğrencilerini geride bırakarak Suruç'a sığındığını söyledi. 

Bir zamanlar ülkesindeki mesleğini artık gurbette sürdürdüğünü belirten Demo, şöyle devam etti:

" Bugün memleketimizden uzak bir hayat yaşıyoruz. Fakat hayat devam ediyor. Özellikle savaştan etkilenen çocuklar eğitimden uzak kaldı. Gurbette olsak dahi eğitimin devam etmesi gerekiyor. Yaklaşık bir ay önce talep doğrultusunda barınma merkezinde eğitim çadırı kuruldu. Burada her gün çocuklara ve yetişkinlere gönüllü olarak İngilizce, Fransızca, Arapça ve Türkçe öğretiyorum. Günde iki saat olmasına rağmen mesleğimi tekrar yapabilme imkanına kavuştuğum için mutluyum." 

Barınma merkezinde kısıtlı imkanlarla eğitim verdiklerini dile getiren Demo, "Eğitim verdiğimiz mekan yetmiyor. Kitap , kalem ve birçok eğitim malzemesine ihtiyaç var. Bu nedenle daha donanımlı bir eğitim merkezi açılmasını istiyoruz" dedi.

Demo, öğretmenliğinin yanında tercümanlık da yaptığını ifade etti.

Avaz Cuma da (15) barınma merkezinde günde iki saat yabancı dil eğitimin aldıklarını belirterek, bir aydır İngilizce öğrenmeye çalıştığını kaydetti.