7 Haziran Genel Seçimleri'nde kullanılan Çilek Ağacı simülatörü nedir?

7 Haziran Genel Seçimleri'nde kullanılan Çilek Ağacı simülatörü nedir?
7 Haziran Genel Seçimleri'nde kullanılan Çilek Ağacı simülatörü nedir?
7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimde hangi parti ne kadar oy alır? HDP barajı geçerse meclisteki sandalye dağılımı nasıl değişir? AKP'nin anayasa paketini referanduma götürebilmesi için CHP ne kadar oy almalı? Tüm bu soruların cevapları Çilek Ağacı'nın hazırladığı seçim simülatöründe.

RADİKAL - Önümüzde oldukça kritik bir genel seçim var. AKP belli bir sandalye sayısına ulaşarak anayasa değişikliğini referanduma götürmek istiyor. Yıllardır muhalefet olmaktan bıkan CHP ise bu kez daha ciddi bir oy oranı alarak iktidara gelmenin peşinde. Demirtaş liderliğindeki HDP ise barajı geçmek, Kürtlerin Meclis’teki söz hakkını artırmak istiyor.

Peki 7 Haziran Genel Seçimleri için nasıl bir senaryo var? Partiler hedeflerini gerçekleştirebilmek için yüzde kaç oy almalı? İşte Çilek Ağacı ekibinin hazırladığı seçim simülasyonu tüm bu senaryoları tek tek gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Çilek Ağacı’nın internet sitesinde, simülasyonun amacı ve nasıl çalıştığı şu sözlerle anlatılıyor:

“Ulusal oy oranlarından meclis dağılımı tahmini yapan bir site hazırladık. Seçim barajının meclis dağılımına ve olası hükümet senaryolarına olan etkilerini inceleyebilir, siteyi kullanarak seçim tahminlerinizi paylaşabilirsiniz.

Gösterilen vekil sayıları kesin bilgi mi?

Hayır ama yaymanızda sakınca yok. Meclisteki vekil sayıları partilerin hangi şehirden ne kadar oy alacağına bağlı. Sadece ulusal oy oranı tahminleriyle kesin bir sonuç vermek mümkün değil. Biz geçmiş seçimleri temel alarak tahmin yapıyoruz.

Nasıl yaptınız?

Geçmiş seçimlerin şehirler bazındaki oy dağılımlarını kullandık ve bunların önümüzdeki seçimlerde değişmeyeceğini varsaydık. Ak Parti, CHP ve MHP için 2011 Genel Seçimleri’ni, HDP için ise Selahattin Demirtaş’ın 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı oy dağılımlarını kullandık.

Örnekle açıklar mısınız?

Örneğin CHP, 2011’deki toplam oylarının %15’ini İzmir’den aldıysa, 2015 Genel Seçimleri’ndeki toplam oyunun da %15’inin İzmir’den geleceğini varsayıyoruz. Bunu diğer partiler için de tekrarladıktan sonra her partinin İzmir’den kaç vekil çıkaracağını hesaplıyoruz. Bunu her şehir için tekrarladığımızda vekil sayılarını elde ediyoruz.

Partilere eşit oy dağıtınca vekil sayıları eşit çıkmıyor. Neden?

Bunun bir sebebi Türkiye’de uygulanan D’Hondt sisteminde bir seçim bölgesinde yüksek oy alan partilerin temsil avantajının bulunması. Diğer bir sebebi de illerin çıkardığı vekil sayılarının seçmen sayıları ile orantılı olmaması. Örneğin 2015 Genel seçimlerine göre bir milletvekili Bayburt’da 27.000 seçmeni, İzmir’de ise 119.000 seçmeni temsil edecek. Ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. Kısaca, bir parti seçmen sayısına oranla daha fazla milletvekili çıkaran illerde güçlüyse mecliste temsil avantajı elde ediyor.

Doğrudan ‘simulator.cilekagaci.com’ adresine girince kendiliğinden çıkan oy oranları neye göre belirlendi?

Tahmin içermeyen çıplak adrese tıkladığınızda 2011 genel seçimlerindeki oy oranları görülüyor.”