7 Haziran genel seçimlerinde oy patlaması yaptıracak "ailevi" gerçek

7 Haziran genel seçimlerinde oy patlaması yaptıracak "ailevi" gerçek
7 Haziran genel seçimlerinde oy patlaması yaptıracak "ailevi" gerçek
Poltio'nun 8 Haziran sabahında nasıl bir Türkiye ile karşılaşacağımızın ipuçlarını veren anket serisinde bugün "Aile" faktörünün ne kadar etkili olduğunu gösteren sonuçlarla karşı karşıyayız. Bu ankete göre aile büyüklerini avcuna alan parti 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde beklenenin üstünde bir oy patlaması yapabilir. Nasıl mı?

Poltio'nun 9.816 ziyaretçi tarafından oylanan son anketi, aile büyüklerinin seçimin kaderini belirleyeceğini ortaya çıkarttı. "Olmaz öyle şey" demeden önce Türkiye 'de aile yapısına yönelik bazı bilgiler paylaşalım. Şimdi efendim Türkiye'de 19 ila 20 milyon aile yani hane bulunmakta. Bu hanelerin Türkiye genelinde ortalama nüfusları 3.8 ila 4 arasında. Hani Türkiye'de gireceğiniz bir hanede 4 kişi bulmanız çok yüksek bir ihtimal. Bu haneler genelde ; anne, baba ve iki çocuk olarak gözlemleniyor.

Türkiye'de en az nüfusa sahip haneler; Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Eskişehir ve Burdur. Bu şehirlerdeki hanelerin nüfus ortalaması 3 kişinin üstüne çıkamıyor.

Türkiye'de en kalabalık hane ortalamaları ise; Van, Siirt, Muş, Hakkari ve Şırnak'ta görülüyor. Bu şehirlerin hane nüfusu ortalaması 6'nın üstünde!

Türkiye'de en çok hane 3,5 milyondan fazla hane ile İstanbul'a ait. İstanbul'u Ankara ve İzmir 1 milyondan fazla hane ile takip ediyor. Bursa ve Antalya'nın ise 600.000'den fazla.

Hane bakımından en fakir şehirler ise; Hakkari, Kilis, Ardahan, Tunceli ve Bayburt olarak gözüküyor. Bu şehirlerden en kalabalığı olan Hakkari'de sadece 34.345 hane bulunuyor!

Peki yurt dışındakilerle birlikte toplamda 55 milyona yakın seçmenin oy kullanacağı seçimlerde bu bilgiler ışığında nasıl bir tablo oluşacak? Bunu yorumlamak için şunu bilmeye ihtiyacımız var; "Yurdum insanı ailesiyle aynı partiye mi oy verecek?" infografiğimize bakalım:

Görüldüğü üzere %71 gibi ezici bir çoğunluk ailesi ile aynı partiye oy verecek. Peki bu nasıl bir durum ortaya çıkartacak. Partiler açısından yorumlayacak olursak:

HDP:

Öncelikle en kalabalık ailelerin bulunduğu şehirleri göz önünde bulundurursak HDP'nin iddialı olduğu şehirlerde neredeyse tulum çıkartacağını söylemek mümkün. Misal Hakkari'de hane sayısı evet az ancak hane nüfusu çok kalabalık. Yani 34.345 haneli Hakkari'de bu hanelerin her birinde ortalama 7 kişi var. Ve anket sonucuyla doğru orantılı bir 7 Haziran günü yaşanırsa HDP iddialı olduğu şehirlerde diğer partilere hiç şans tanımayacak gibi. Ancak kalabalık büyük şehirlere bakacak olursak HDP Ankara'da %5'i, İstanbul'da %10'u geçemedi. Eğer Selahattin Demirtaş metropollerde oy oranını arttıramazsa işi zor görülüyor.

AKP:

AKP'nin en büyük oy potansiyeline sahip olduğu Ankara ve İstanbul şehirleri ortalama 4 kişilik nüfuslara sahip toplamda 5 milyondan fazla haneye sahip.

Son yerel seçimlere bakacak olursak CHP ile AKP arasındaki farkın azaldığı görülmüştü hatta Ankara Belediyesi neredeyse kıl payıyla AKP'nin elinde kalmıştı. Eğer yerel seçimlerde olduğu gibi AKP yine kan kaybederse işi zor gibi.

CHP:

CHP'nin 1 milyondan fazla haneye sahip İzmir gibi bir "banko" avantajı var. Ancak ortalama 4 kişilik nüfusa sahip İzmir haneleri CHP'yi kurtarmaya yetmiyor. Çünkü CHP'nin son seçimlerde galip geldiği bütün şehirler Türkiye'nin en az nüfusa sahip ailelerinden oluşuyor. Özellikle Türkiye'de hane ortalaması 3 bile olamayan Çanakkale'den CHP çok az fayda sağlayabiliyor. Keza Muğla ve Eskişehir'de de durumlar çok parlak değil maksimum 3 kişilik haneler söz konusu.

MHP:

MHP'nin oy potansiyelinin yüksek olduğu Adana, Mersin, Osmaniye, Manisa gibi şehirler de İstanbul ve Ankara'ya oranla çok fazla hane barındırmıyor. MHP kalabalık şehirlerde oy sayısını arttırmadığı sürece işi çok zor gibi.

Tabii tüm bu yorumlar hane ve aile sayılarına göre anket sonucuyla bağdaşan bir sonuç olursa yaşanabilecek durumlara yönelik. Sandık başında ne olacağını kim bilir? Bakalım yurdum seçmeni ankette belirttiği üzere ailesinin sözünü dinleyecek mi?