Her dört kişiden biri Türkiye'yi değiştirecek!

Her dört kişiden biri Türkiye'yi değiştirecek!
Her dört kişiden biri Türkiye'yi değiştirecek!
Türkiye seçim öncesi son düzlüğe girdi. 2015 genel seçimleri Haziran ayında bütün ülkeyi yeniden sandık başında bir araya getirecek. Peki ne olacak seçim sonuçlarında? Önümüzdeki dönemde neler olabileceğine dair bazı ipuçlarını, Poltio'nun anketlerinden sizler için derledik. İşte seçim sonuçlarına yönelik ilk izlenim: Her dört kişiden biri Türkiye'yi değiştirecek!

Poltio'nun "seçime doğru" infografik serisinin ilk bölümü bizlere Türkiye 'de her yüz kişiden 27'sinin ülkede değişiklik yaratacağını gösteriyor. Poltio'nun sitesini ziyaret eden 115.818 kişinin yanıt verdiği;

“Haziran ayındaki genel seçimde, son genel seçimde (2011) oy verdiğiniz partiye mi oy vereceksiniz?”

sorusu son derece kritik bir konuya parmak basıyor. Öyle ya, ülkemizde siyaset gelenekselleşmiş bir şekilde futbol takımı tutmaya benziyor. Seçmenler genelde oy verdikleri partilerden vazgeçmiyorlar. Neredeyse her partinin kalıplaşmış bir oy potansiyeli var. Ancak 115.818 kişilik Poltio anketi bize büyük bir değişimin ipuçlarını veriyor gibi. Öncelikle anket sonuçlarının infografik üstünde sonuçlarını görelim;

Şimdi de bu verileri bir analiz edelim:

  • Ankete katılan seçmenlerin yüzde 71’i oyunun renginin değişmediğini söyledi. Oldukça büyük bir oran gibi gözükebilir ancak bu seçimde %1 oyun bile değeri çok yüksek. Hele ki o %1 HDP hanesine yazıldığında mecliste tüm dengeler değişiyor. %9 oy almış bir HDP ile %10 oy almış bir HDP'nin mecliste yaratacağı ortam arasında dağlar kadar fark var. Bu durumda %71 sabit kararlı seçmen, mevcut meclis dengelerinin korunması için yetersiz izlenimi yaratıyor.

 

  • Yüzde 19’un ise kararını değiştirdiği görülüyor. Bu aslında oldukça büyük bir oran ve böyle bir değişim yüzdesinin pozitif değer olarak muhalefet hanesine yazılması çok daha muhtemel; çünkü bir önceki seçimde muhalefete oy veren vatandaşların iktidar partisine yönelme ihtimali, yaşanan olaylara bakıldığında çok daha düşük bir ihtimal olarak gözüküyor.

 

  • Bir önceki seçimde oy kullanmayan ve bu seçimde ilk defa oy kullanacak olanların toplamı ise %8’lik kesimi oluşturuyor! Buradan gelecek %8'in ağırlığının ne yönde olacağı belirsiz ancak bu vatandaşlarımız da değişimden yana tavır takınacak olurlarsa etkili bir kitle olarak ortaya çıkabilirler.

7 Haziran Genel Seçimleri'nde ilk kez oy verecek gençlere tavsiyeler

  • Bir önceki seçimde oy kullanmayan, ilk defa oy kullanan ve farklı bir partiye oy vereceğini söyleyenlerin toplamı %27 gibi bir oran karşımıza çıkartıyor. %27'lik bir kitle Türkiye'yi çok büyük ihtimalle 8 Haziran 2015 sabahında Türkiye'yi yeni bir döneme taşıyacak. Bu ankete bakarak şimdilik Kesin olan tek şey: her yüz kişiden 27'si Türkiye'yi değiştirecek. Bu da her 4 kişiden biri, hatta küsuratla daha fazlası demek!