Somera Sosyal Meclis nedir?

Somera Sosyal Meclis nedir?
Somera Sosyal Meclis nedir?
Somera mühendislerinin hazırladığı Sosyal Meclis, 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde Sosyal medyanın nabzını tutuyor.

RADİKAL - 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde hangi parti , hangi politikalar hakkında konuşuyor? Sosyal medya kullanıcıları en çok hangi liderden bahsediyor? Liderlerin parti programlarında hangi konu sosyal medyada ilgi görüyor?

Sosyal medyanın ‘büyük veri’sini (big data) anlamlı hale getirmek için çalışan Somera mühendisleri, tüm bunları kolayca takip edebilmek için Sosyal Meclis adında bir modül hazırladı. Söz konusu modülde birkaç farklı değer sunuluyor. “Genel Görünüm”e tıklandığı zaman , sosyal medyada hangi partinin ne kadar konuşulduğunu, bu konuşmaların ne kadarının pozitif, nötr ya da negatif olduğunu görmek mümkün. Sitede bulunan “Liderler” linkine tıklandığında ise, liderlerin konuşulma oranı ile, haklarında nasıl konuşuldukları konusunda bilgi veriliyor. Benzer bilgilere “Partiler” ve “Seçim Konu Başlıkları” başlıklarından da erişmek mümkün.

Somera’nın sitesinde yer alan bilgilerde, Sosyal Meclis için şu açıklamalara yer veriliyor:

“Sosyal medya kamuoyu, 7 Haziran seçimlerinin yoğun gündemi içerisinde liderleri, partileri ve vaatleri tartışırken; siyasi analistlerin birçoğu TBMM’de kazanılacak koltuk sayısını, partilerin barajı aşıp aşamayacağı, partiler arası seçmen geçişlerini ve partiler arası ittifak ortamını gündemlerinin başına getiriyorlar.

1,5 yıllık seçim maratonunun sonuna doğru ilerlerken, yerel yönetimlerini ve cumhurbaşkanını belirleyen seçmen, 4 yıllık hükümet içinse kararını Haziran başında verecek.

Türkiye ’nin gelecek hükümetini belirleyeceği 7 Haziran Genel Seçimleri ülke gündemini oldukça meşgul etmekte ve medyanın her alanında başlıca tartışılan konulardan biri olmaktadır. Medyada çıkan haberlerin, araştırmaların, seçim vaatlerinin ve seçime giren partilerin liderlerinin açıklamalarının gündemde konuşulan konuları oluşturduğu bir döneme girerken, sosyal medya, seçmenin konuyla ilgili düşüncelerini paylaşabildiği, fikrini dile getirdiği, liderleri değerlendirdiği en büyük kamusal alanlardan biri haline gelmiştir. Sosyal medyada liderler, partiler ve parti programlarıyla ilgili konuşulanlar, kimi zaman bir kampanya boyutuna ulaşarak büyük kitlelere ulaşabilirken, kimi zamanlar ise toplumun küçük bir kesiminin ilgisini çekmekte fakat yine de sosyal medyada konuşulmaktadır. Seçimlere yaklaşırken, sosyal medyada konuşulan içeriğin analizi, partiler ve adaylar için en küçük detayına kadar toplumu gözlemleme ve tepkileri ölçmeye fayda sağlamaktadır.

Somera olarak, 2015 Genel Seçimleri’ne yönelik olarak başlattığımız projemiz SosyalMeclis.com ile yüksek tempoda geçen ve gün geçtikçe de hız kazanan seçim sürecine sosyal medya kamuoyunun gözünden bakmak ve insanların hangi seçim konuları hakkında neler konuştuğunu analiz etmek, liderler hakkında insanların sosyal medyadaki görüşlerini kamuoyuyla paylaşmak istedik.

Sistemin tüm altyapısı Türkçe dilinin anlamlandırma üzerine akademik kariyer sahibi olan Somera mühendislerince geliştirilmiştir. Partiler, liderler ve seçim konuları hakkında yapılan konuşmaların duygu kırılımı ve kategorizasyonu otomatik olarak yapılmaktadır.”