2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları

2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları kimler oldu? AKP, CHP, MHP, HDP ve tüm Ankara Belediye Başkan adayları hakkında detaylar!

2014 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları kimler oldu? AKP , CHP , MHP , HDP ve tüm Ankara Belediye Başkan adayları hakkında detaylar!

 

2014 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları

2014 İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları

2014 yerel seçim çalışmaları, siyasi partilerin belediye başkan adaylarını belirlemesiyle birlikte hız kazandı. Belediye başkanlığı için rekabetin en üst seviyede yaşanacağı vilayetlerden birisi de Başkent Ankara olacak. Ankara büyükşehir belediye başkan adayları ve ilçe belediye başkan adayları yoğun bir şekilde seçim kampanyalarını yürütürken, seçimi hangi belediye başkan adayının kazanacağı sadece Ankara'da değil bütün Türkiye'de merakla bekleniyor.

Siyasi partiler tarafından Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'na bildirilen 2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayları şu şekilde:

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP):  İbrahim Melih Gökçek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP):  Mansur Yavaş

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP):  Mevlüt Karakaya

Halkların Demokratik Partisi (HDP):  Salman Kaya

Saadet Partisi (SP):  Ziyaettin Tokar

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR):  Ahmet Nuri Coker

Liberal Demokrat Parti (LDP):  İslam Ayvaz

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP):  Serap Kardaşoğlu

Meclis'te grubu bulunan partilerin 2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının kısa özgeçmişleri...AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İbrahim Melih Gökçek :

Melih Gökçek, 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara Keçiören'de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımıydı. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Gökçek beş yaşına kadar Başkent Ankara'da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e taşınan Gökçek, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep‘te tamamladı.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca tekrar Ankara’ya yerleşti. Mülkiye’den sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Meslek Yüksek Okulu’ nu bitirdi. Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Askerliğini Kıbrıs Güzelyurt ‘ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı.

Babasının Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüdü. 1984 yılında Keçiören Belediye Başkanı seçildi. Bir süre Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü de yapan Gökçek, 1991 yılında Ankara Milletvekili oldu. 1994 yılında ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu ve seçildi.

Halkın güvenini kazanarak 4 dönem üst üste Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gökçek, hizmet anlayışı ile Ankara’yı örnek bir başkent haline getirdi. Hayata geçirdiği yeni projeleri ile Ankaralıların takdirini kazanmanın yanı sıra almış olduğu ulusal ve uluslararası ödüllerle de bu başarısını taçlandırdı.

SİYASİ HAYATI

25 Mart 1984 yerel seçimlerinde Anavatan Partisi’nden Ankara Keçiören Belediye Başkanlığını % 56,6 oy alarak kazandı. Görevini tamamladıktan sonra Gökçek bürokrasiye geri döndü.

1989-1991 yılları arasında Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü yaptı. 20 Ekim 1991 Genel Seçimlerinde Refah Partisi Ankara Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2 yıl, 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken Refah Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu ve seçimi kazandı. 1999, 2004 ve 2009 Yerel Seçimlerinde de aynı göreve yeniden seçilere 4 dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak bir rekora imza attı. Halen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine devam etmektedir.

1984 - 1989 ANKARA KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANLIĞI
1989 - 1991 SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
1991 - 1994 REFAH PARTİSİ ANKARA MİLLETVEKİLİ
1994 - 1999 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
1999 - 2004 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
2004 - 2009 ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
2009 - ... ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu’nda (Mayıs 2011) oy birliği ile Birliğin Başkanlığına seçildi.

Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Genel Kurulu ve Küresel Tasarım Kentleri Zirvesinde (Eylül 2011) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, Genel Kurul’a katılan 18 ülkeden 32 kent tarafından oybirliği ile Küresel Tasarım Kentleri Teşkilatı Başkanlığına seçildi.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş:

Mansur Yavaş, 1955 yılında Beypazarı’nda dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Beypazarı’nda tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinden hemen sonra, yerine getirdiği vatani görevi sırasında Nursen Yavaş ile evlendi. Askerliğini tamamladıktan sonra 1986 yılında, Beypazarı’na dönerek serbest avukatlık yapmaya başladı.

Siyasete olan ilgisi gençlik yıllarında başlayan Yavaş, 1989-1994 yılları arasında Belediye Meclisi Üyeliği yaptı. 1994 yılında Beypazarı Belediye Başkan Adayı oldu ancak kazanamadı. Serbest avukatlık ve meclis üyeliğine devam eden Yavaş, 18 Nisan 1999 yılında yapılan seçimlerde ikinci kez adaylığını koydu ve %51 oy oranı ile kazanarak, Beypazarı Belediye Başkanı oldu.

Üniversitelerin, halkın ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle uyguladığı ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışıyla “Beypazarı Modeli”nin mimari olarak anılan Yavaş, uluslararası arenada da pek çok kez örnek gösterildi. Tarihi Beypazarı Konakları’nın restorasyonu ve binlerce yıllık Beypazarı tarihini koruma çalışmalarıyla "2001 Yılının En İyi Yerel Yöneticisi" seçilirken, Türkçe’nin korunması adına gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk Dil Kurumu tarafından onur ödülüne layık görüldü. 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından "Yılın Belediye Başkanı" seçildi.

28 Mart 2004 yılında yapılan seçimlerde oy oranını arttırarak, %55 oy ile ikinci kez Belediye Başkanı seçildi. İkinci başkanlık döneminde de çalışmalarına ara vermeden devam eden Yavaş, turizmin geliştirilmesi adına gerçekleştirdiği uluslararası festivaller, şölenler, bina restorasyonları, konaklama kapasitesinin artırılması ve yerel lezzetlerin tanıtılması faaliyetleri ile yerel siyasete yeni bir soluk getirdi. 2009 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Yavaş, %27’lik oy oranı ile dikkatleri üzerine çekti. 30 Mart 2014 yerel seçimlerine “Tüm Ankaralıların Başkanı olmak ve Ankara’mızı bir dünya Başkenti yapmak” amacıyla CHP çatısı altına girdi.

MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mevlüt Karakaya:

Bala ilçesinin Çavuşlu Köyü’nde doğan Karakaya, Kazan’da yatılı geçen ortaokul yıllarından sonra 1981 yılında Ankara Ticaret Lisesi’nden, 1985 yılında Gazi Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

37 yaşında profesör unvanını alan Karakaya, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. ABD’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim aldı ve araştırmalarda bulundu. Karakaya üniversite senato üyesi, dekan yardımcısı gibi idari görevler de üslendi.

10 yılı aşkın süredir de MHP Merkez Yönetim Kurulu üyesi olan Mevlüt Karakaya, 2011 yılından bu yana MHP Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Akademi dünyasında ilk adımını attığı yöneticilik hayatını Dünya Bankası gibi uluslararası kurumların yurt dışındaki projelerinde finans yöneticisi olarak sürdüren Karakaya, 1999 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü oldu. En genç KİT Genel Müdürü olan Mevlüt Karakaya 2000 yılında “Yılın Kamu Yöneticisi”, 2002 yılında “Yılın Bürokratı”, 2003 yılında ise Hazine Müsteşarlığı tarafından “En Başarılı KİT Yöneticisi” ödüllerine layık görüldü.

HDP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Salman Kaya : 

Salman Kaya 1945 Sivas Gürün doğumlu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunu olan ve öğretmenlik yapan Salman Kaya ‘68 kuşağının önde gelen isimlerinden.

Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya gibi 68 kuşağı liderlerinin yakın arkadaşı olan Kaya, 12 Mart muhtırası öncesi 5 Mart 1971’de gözaltına alındı. 5 yıl cezaevinde yatan ve 1974’de genel af ile cezaevinden çıkan Salman Kaya, 1980 öncesi sürgünlerle dolu kısa bir öğretmenlik hayatı geçirdi.

Nakliye işkolunda çalışan, işçilerin sendikalaşması mücadelesini yürüten Kaya, SHP’den 19. dönem (1991-1995) Ankara Milletvekilliği yaptı. 1994 1 Mayıs’ında Ankara’da miting dönüşü milletvekili olmasına rağmen polislerden yediği dayakla da ismi öne çıkan Salman Kaya bir süre EDP’de siyaset yürüttü. Kaya evli ve üç çocuk babası.