DUYULMAYAN SESLER

12/06/2013 10:37

Haber: Tuğba Tayfur

http://imzakampanyam.com/kampanya_detay.php?u=arkeologlarin-istihdami
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/02/05/4_bin_yil_gecti_hala

ARKEOLOGLARIN İSTİHDAM TALEBİ
CUMHURBAŞKANIMIZ:SN. ABDULLAH GÜL
BAŞBAKANIMIZ:SN. RECEP TAYYİP ERDOĞAN
KÜLTÜR VETURİZM BAKANIMIZ:SN.ERTUĞRUL GÜNAY
MALİYE BAKANIMIZ:SN.MEHMET ŞİMŞEK
Biz ARKEOLOGLAR bu ülkenin önemli bir gerçeğiyiz ülkemiz kültürel anlamda müthiş bir konumdadır. Yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ve bu medeniyetler sayısız eserler, değerler, yapılar…
Sayın yetkililerimiz fark ettiğiniz üzere cümleyi tamamlamadık üç nokta ile bitirdik çünkü sayamayacağımız sayısız güzelliğimiz bunların bir kısmı sadece bilinmekte iken nicesi hala toprak altında ya da fark edilmemiş durumdadır.
Ülkemizin dünya çapında kültürel bir ÜTOPYA olması için çok büyük çalışmalar gerekmektedir ve bunun içinde ARKEOLOGLARA iş düşmektedir. Fakat ülkemizde arkeologlar istihdam edilmemektedir. Bu hususta sizden sesimize kulak vermenizi istiyoruz. Her yıl ortalama 500-600 arkeolog üniversiteden mezun olurken göreve başlayan arkeolog sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor. Zira son dört merkezi atamada 16 arkeolog göreve getirildi merkezi atama başına 4 kişi demek bir elin parmaklarını geçmedi demek.
Oysa dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan meslektaşlarımız gün be gün topraklarımızda çalışmak için can atıyor ülkeleri onlara yardımcı oluyor. Sayın bakanımız bugün dünyada turistik alanda sırf geliri ülkemizin bir çok alanından gelen gelirden fazla olan ülkeler var: Fransa, İtalya, Yunanistan … bu ülkelerin kültürel değerleri bizim ülkemizin sahip olduğu kültürel değerlerin yanında hiç sayılır eğer ülkemizi kültürel alanda geliştirirsek doğrudan ülkemizin turizm geliri KAT VE KAT ARTACAKTIR bugün ülkemizde en çok turistik gelir İstanbul’dur çalışmalarımızla her şehrimiz kültürel anlamda İstanbul’un gelirini yakalayacaktır arkeolog istihdamı ile sadece biz değil ülkemizde kazanacaktır ekonomik açıdan kültürel açıdan dünya çapında saygınlık alanında yeter ki ülkemizde arkeolog istihdamını gerçekleştirelim.
Sayın yetkililerimiz ülkemizde yüzlerce arkeolog mesleği ile ilgili olmayan işleri yapmaktadır pazarda mal satmakta inşaatlarda çalışmakta ortalama 16 yıllık eğitimleri heba olup gitmektedir. ARKEOLOGLARIN sesini, çığlığını duyun arkeolog istihdamı için yardımcı olun düğmeye basın HEP BERABER KAZANALIM.

SAYGILARIMIZLA ATANAMAYAN ARKEOLOGLAR