TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ HEKİMLERİ BÖLGE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ HEKİMLERİ BÖLGE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

08/07/2013 11:42

Haber: Ertuğrul Sarıgül

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ HEKİMLERİ BÖLGE EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Toplum Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen " Toplum Sağlığı Merkezi Hekimleri Uyum Eğitimi " konulu eğitim semineri 24.06.2013-28.06.2013 tarihleri arasında Elazığ' da gerçekleştirildi. Toplum Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Kanuni Keklik Başkanlığında, gerçekleştirilen eğitim seminerinin açılışına Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Veysel DOĞANAY, Elazığ İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Selahattin KARAKOÇ, Malatya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal ŞENER, Bakanlık görevlileri, ilimiz sağlık yöneticileri ve eğitimciler katıldı.
Toplum Sağlığı Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Kanuni KEKLİK ve Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Veysel DOĞANAY'ın açılış konuşmalarının ardından eğitime başlandı.
Eğitim, Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli, Adıyaman ve Diyarbakır illerinde görev yapan Toplum Sağlığı Merkezi Hekimlerine yönelik olarak düzenlendi. Eğitim süresince Toplum Sağlığı Merkezlerinin faaliyet alanları, mevzuatlar, çevre sağlığı, bulaşıcı hasalıklar, iş sağlığı ve güvenliği, iletişim, kronik hastalıkların takibi, aile hekimliği konuları ve denetiminde dikkat edilecek hususlar, sağlık net-2 (HSBS), sağlıkta planlama ve yönetim, okul sağlığı, idari ve mali işler ve hekimlerin Toplum Sağlığı Merkezlerine uyum, mesleki ve kişisel gelişimi konularında bilgiler verildi. Ayrıca toplantının ikinci günü Sağlık Bakanlığı 1.Hukuk Müşavirinin katılımıyla, hekimlerin sahada yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm süreçleri ile ilgili bilgiler verildi.
Eğitimin 1. Günü akşam Keban Toplum Sağlığı Merkezi ziyaret edildi. Bu ziyaret ile hekimler Toplum Sağlığı Merkezini yerinde inceleme imkanı buldurlar. Keban Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu Hekimi Dr. Yusuf SARI T.S.M.' nin işleyişi hakkında bilgilendirme yaptı.
Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Veysel DOĞANAY konu ile ilgili yaptığı açıklamasında: " Düzenlenmiş olan bu eğitim için ilimizin seçilmiş olması bizi memnun etti. Bu nedenle Daire Başkanımız Dr. Kanuni KEKLİK Beye teşekkür ederim. Başarılı bir eğitim oldu. 663 Sayılı K.H.K. ile sağlık teşkilatında bazı değişiklikler olmuştu. Katılan arkadaşlarımız Toplum Sağlığı Merkezleri hakkında daha detaylı bilgilere sahip oldular. Eğitimcilerimize, katılımcılarımıza ve eğitim süresince emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.