1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Diyarbakır, Siirt ve Mardin'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı - Diyarbakır'da cami önünde açıklama yapan grup ile cemaat arasında kısa süreli gerginlik yaşandı

DİYARBAKIR (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Diyarbakır, Siirt ve Mardin'de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) toplanan bir grup, işçilerin sorunlarına dikkati çekmek amacıyla Organize Sanayi Camisi'ne kadar yürüdü.

"İşçi hakkı kutsaldır", "Emekçilere selam olsun" sloganlarıyla gerçekleşen yürüyüşün ardından Emek Partisi'ne üye Cumhur Daş, grup adına cami önünde yaptığı açıklamada, işçilerin haklarına önem verilmesi gerektiğini belirtti. 

Daş, "Emeğin sömürülmesine karşı herkesi birlik olmaya davet ediyoruz. 1 Mayıs, üretenlerin, insanca yaşayacağı bir dünya kurma çağrısıdır. İşçilerin ezilmesine karşıyız" dedi.

Bu sırada cuma namazı için gelen vatandaşlardan bazıları, caminin girişinin kapatıldığı gerekçesiyle gruba tepki gösterdi.

Grup ile cemaat arasında yaşanan kısa süreli gerginlik, vatandaşların araya girmesiyle sona erdi.

- Siirt -

Siirt'te Belediye İş Sendikası Şubesi önünde toplanan işçiler, 1 Mayıs'ı davul ve zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Halit Akınay, bugün işçilerin uluslararası düzeyde mücadele, dayanışma ve birlikte hareket etme kararlılığını gösterdiği gün olduğunu söyledi.

Özgürlükçü, adaletli, barış içinde bir dünya ve ülke istediklerini ifade eden Akınay, şunları kaydetti:

"Bugün ülkemizde emek karşıtı yaklaşımlarla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor. Asgari ücret düşük tutuluyor. Esnek ve kuralsız çalışma biçimleri egemen kılınmak isteniyor. Örgütlenen işçiler işten atılıyor. 'İş kazası' adı verilen cinayetler durmak bilmiyor, sorumlulara hesap sorulmuyor."

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik, davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Siirt Devlet Hastanesi önünde toplanan Hak-İş ve Özbüro-İş Sendikasına üye işçiler Siirt Devlet Hastanesi önünde toplanan işçiler adına konuşan Hak-İş Şube Başkanı İsmet Kızılay, tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

"Sendikalar olarak refah dolu bir yaşam için mücadele edeceğiz. Hak ararken kimsenin hakkını gasp etmeyecek, yıkıp yakmayacak, küfür etmeyecek, hiç kimseye hakaret etmeyeceğiz. Biliyoruz ki haklıyız. Er ya da geç hakkımızı haklı mücadelemizle kazanacağız" ifadelerini kullanan Kızılaş, şunları aktardı:

"Sendikamız asıl amacı, 'kamu işçisi' ve 'taşeron işçisi' kavramını ortadan kaldırmak olacak. Belki bunu geceden sabaha gerçekleştirmeyebiliriz. Ama er ya da geç kazanan biz emekçiler olacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Allah birlik beraberliğimizi bozmasın."

Etkinliğe katılanlar daha sonra 1 Mayıs'ı davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

- Mardin -

Mardin'in Derik ilçesinde döner ustası Sabri Ölçer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü iş yerine astığı pankartlarla kutladı.

Ölçer, ekmek parası kazanmak için çalışmak zorunda olduğunu belirterek, 1 Mayıs'ı da her yıl çalışarak geçirdiğini belirtti.

Türkçe, Kürtçe, İngilizce, Almanca ve İtalyanca, "1 Mayıs'ı kutluyorum" diyen Ölçer, 1 Mayıs'ı çalışarak da olsa kutladığını göstermek için iş yerine bugüne ilişkin pankartlar astığını kaydetti.