18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
SİİRT (AA) - Siirt'te, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla Kur'an okunarak, dua edildi.Siirt İl Müftülüğünce Ensar Cami'nde...

SİİRT (AA) - Siirt'te, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla Kur'an okunarak, dua edildi.

Siirt İl Müftülüğünce Ensar Cami'nde düzenlenen programda, şehitler için okunan duaların ardından İl Müftü vekili Abdullah Işık, vaaz verdi.

Çanakkale Savaşı'nda şehit düşenlerin "Bedir'in Aslanları"na benzetildiğini ifade ede Işık, "Çanakkale'de şehit düşen her bir er ve subay, Medine hudutlarında şehit düşen akranları nasıl ki bile bile gözünü kırpmadan şahadet şerbetini içmek için kılıç darbeleri ve mızrakların önüne kendilerini attıysalar, Çanakkale'de de aynı şekilde kendilerini kurşun ve top mermilerine karşı siper etmişler."

"Nasıl Bedir Savaşı Medine'nin İslam 'a geçişi için önemliydi ise Çanakkal de İslam dünyasına açılan bir kapı olduğu için önemliydi." diye konuşan Işık, şöyle devam etti:

"Çanakkale'de şehitlerimiz tıpkı Mekke ve Medine'deki kahramanlar gibi şahadet şerbetini içmek için birbirleriyle yarışmışlardır. Bu yarıştan bazı sahneler anlatılıyor, bu sahneleri bu savaşı görenler bizim tarafımızdan askerde olanlar, cepheden sağ olarak dönenler, anlattıkları gibi bizimle savaş düşmanlarında itiraf ettiği kahramanlıklar var."

Programın sonunda vatandaşlara kuru üzüm ve buğdaylı çorba ikram edildi.


  ETİKETLER:

  Çanakkale

  ,

  İslam

  ,

  şehit

  ,

  Cami

  ,

  Kapı

  ,

  Karşı