2. Siirt Kitap Fuarı'nda "Geleceği Kitapla Kurmak"

2. Siirt Kitap Fuarı'nda "Geleceği Kitapla Kurmak"
2. Siirt Kitap Fuarı'nda "Geleceği Kitapla Kurmak"
- Siirt Valisi Tutulmaz: "Bu tür fuarlar bir ilin kültürel anlamda gelişmesinde ve geçmişi ile bağlantı kurmasına da önemli rol oynuyor"

SİİRT (AA) -   Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz,  "Bu tür fuarlar bir ilin kültürel anlamda gelişmesinde ve geçmişi ile bağlantı kurmasına da önemli rol oynuyor" dedi.

Vali Tutulmaz yaptığı açıklamada, bu yıl "Geleceği Kitapla Kurmak" temasıyla ikincisi düzenlenen Siirt Kitap Fuarı'nda Türkiye 'nin tanınmış 80 yayınevine ait binlerce eserin sergilendiğini söyledi.

Fuarda emeği geçenlere, katılımcılara ve yayıncılara teşekkür eden Tutulmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Birbirinden değerli 19  yazarımız söyleyişi de bulundu, kitaplarını imzaladı, gençlerimizle ve Siirtli hemşehrimiz ile bir araya geldiler. Bu tür fuarları önemsiyoruz, çünkü Siirt ölçeğinde bu tür fuarların açılması önemliydi, valilik olarak buna her türlü desteği vererek açılamasını ve devam etmesini hedefliyoruz. Katılımcıların ilgisi de bizleri ziyadesi ile bizleri mutlu etti. Bu tür fuarlar bir ilin kültürel anlamda gelişmesini ve geçmişi ile bağlantı kurmasına da önemli rol oynayacaktır" dedi.

Fuarda medrese ve ilahiyat fakültesi öğrencileri tarafından Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın eserleri büyük ilgi gördü.

Kitap fuarları kitabın yayılmasına vesile olduğunu belirten Prof. Dr. Sırma, dünyanın her tarafında kitap fuarlara katıldığını söyledi.

Kitap fuarının kendi memleketinde olması kendisinin ayrıca heyecanlandırdığını dile getiren Sırma, şunları ifade etti:

"Bugünkü gençler daha çok telefonla uğraşıyor, internete giriyor ama kitap okumuyor. İnşallah bu fuar onlara kitabı sevdirecek. İsterim ki her öğrenci, her genç burayı görünce, bu fuarı girince en az bir kitapla geri dönsün. 

Suriye ve Irak'ta özellikle Irak'ta kütüphanelerde nadide eserler vardı. Bin sene önce yazılmış kitaplar vardı. Bunları yakmanın anlamı var mı? Orada tarihi eserler var, eserleri yok ediyorlar. Kitap okumayanlar ezilmeye, başkalarına köle olmaya mahkumdurlar."

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Fahri Aral ise, Siirt kitap fuarının açılması kendisi için çok önemli ve heyecan verdiğini belirtti.

Siirtlilerin fuara ilgi göstermesinin kendisini gururlandırdığı belirterek, "Türkiye'nin de bir gerçeği var, gerek askeri darbeler, gerekse daha sonra gelen sıkıyönetim dönemleri, kitaba olan ilgiyi de azalttı. Kitabın tehlikeli bir unsur haline gelmesi, işte kitabın yasak bir unsur halinde sunulması çok olumsuz etkiler yarattı" diye konuştu.