24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
- Öğretmenler Günü dolayısıyla Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak'ta tören düzenlendi

DİYARBAKIR (AA) - 24 Kasım Öğretmenler Günü, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak'ta düzenlenen törenlerle kutlandı.

Diyarbakır'da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Anıt Park'taki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde devam etti.

Vali Hüseyin Aksoy, burada yaptığı konuşmada, öğretmenlerin, hammaddesi insan olan dünyanın en hassas sanatını icra ettiklerini söyledi.

Son dönemlerde bölgede yaşanan olayların göz önünde tutulması durumunda bu tür olayların kimlerin işine yaradığını herkesin bildiğini ifade eden Aksoy, şunları belirtti:

"Bu olumsuzlukların önüne geçmek, çocuklarımıza, gençlerimize bir arada yaşama, şehrimize, insanımıza, değerlerimize sahip çıkma bilincini aşılama, manevi değerlere bağlılık anlamında çalışma görevi yine en çok siz öğretmenlerimize düşmektedir."

Öğretmenlerin bireysel başarılarının toplumun geleceğini ilgilendirdiğini aktaran Aksoy, "Ülkemizin ve milletimizin geleceğinin inşasında, sizin göstermeniz gereken çaba ve yakalamanız gereken başarı çok daha fazla önem arz etmektedir. Bu nedenle sizlerin yükü hepimizin yükünden çok daha ağırdır" şeklinde konuştu.

Program, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin etmesi ve Öğretmen Marşı'nın okumasının ardından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerinin takdimiyle son buldu.

- Batman

Batman Valiliği'ndeki Atatürk anıtına çelenk sunumu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nde devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, yaptığı konuşmada, öğretmenlik mesleğinin emek, hizmet ve gönül işi olduğunu belirterek, "Öğretmenlerin rolü, okul ve sınıf ile sınırlı kalmamalıdır. Her yerde gönül gücü ile yapacağı bir yaşam biçimi olmalıdır" dedi.

Resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Azmi Çelik tarafından verildiği tören, öğretmenlerden oluşan koronun verdiği konserle sona erdi. 

 - Siirt

Tillo ilçesinde Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Tillo İbrahim Hakkı Ortaokulu Çok Amaçlı Salonu'nda sürdü.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz yaptığı konuşmada, öğretmenliğin kutsal bir görev olduğunu söyledi.

Toplumun geleceğinin öğretmenler tarafından şekillendirildiğini vurgulayan Tutulmaz, şöyle konuştu:

"Bu yıl öğretmenler gününü Tillo'da kutluyoruz, bunun anlamı aslında burada öğrenci ve öğretmenin karşılıklı birbirlerine olan bağını ifade etmeye çalışıyoruz. Sizler de hepiniz birer öğretmen olarak Hazreti Fakirullah'ın öğrencisine söylediği gibi 'benim en büyük eserim' diyebileceğiniz öğrenciler yetiştirin."

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay ise öğretmenin sadece bilgi aktaran insanlar olmadığını vurgulayarak, "Bunun en güzel örneği İsmail Fakirullah Hazretleri ile İbrahim Hakkı Hazretlerinin öğretmen-öğrenci ilişkisidir" dedi.

Çeşitli dalarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından program İbrahim Hakkı Hazretleri ve İsmail Fakirullah Hazretlerini konu alan film gösterimiyle sona erdi.

- Şırnak

Şırnak Valiliği bahçesindeki Atatürk Anıtı'na  çelenk sunulmasının ardından tören, Şırnak İl Kültür Müdürlüğü'ndeki etkinlikle devam etti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Nurettin Yılmaz'ın konuşmasının ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler yemin etti.

Şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Ali İhsan Su, Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ve Cumhuriyet Başsavcı Vekili Selçuk Harzum tarafından ödülleri verildi.

Etkinlik, öğrencilerin verdiği konserle sona erdi.