29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na doğru
- Siirt Valisi Tutulmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

SİİRT (AA) - Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

Vali Tutulmaz, Milletin ezelden ebede uzanan tarih yolculuğunda çok önemli bir dönüm noktası olan ve önlerinde yepyeni ufuklar açan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yılını, ülke genelinde olduğu gibi, Siirt'te de büyük bir coşku içinde gururla kutladıklarını belirtti

"Yüce meclisimiz bundan 92 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 'Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir' ilkesi ile devletin ve rejimin temeli oluşturulmuştur" ifadesini kullanan Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Devlet, halkın devletidir. Üstün irade ve her türlü yönetim kaynağı milletin iradesidir. Bütün bunların teminatı ise Cumhuriyettir. Milletimiz, çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması yolunda önemli adımlar atmıştır. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu güven ve istikrar ortamını bozarak, Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin birliğine barış ve kardeşlik iklimine bölücü terör unsurları tarafından zaman zaman hain saldırılar yapılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, Türkiye Cumhuriyeti dün olduğu gibi, bugün de iç ve dış mihraklara karşı gereken cevabı her zaman verebilecek güç ve kudrete sahiptir. Cumhuriyet bir ortak değerler bütünüdür; kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, birinci sınıf vatandaş olarak gören, farklılıkları ortak zenginlik olarak tanımlayan, toplumun bütün unsurlarını kavrayan bir yönetim biçimidir. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan, başta Ulu Önder ATATÜRK'ü, onun silah arkadaşlarını, vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü için en değerli varlığı olan canını feda şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum."