3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Eğitim Bir-Sen Siirt Şube Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kentteki engelli memurlara hediye çeki verdi.

SİİRT (AA) - Eğitim Bir-Sen Siirt Şube Başkanlığı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla kentteki engelli memurlara hediye çeki verdi.

Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan engelli memurları ziyaret eden Eğitim Bir-Sen yönetim kurulu üyeleri, engelli memurlara çiçek ve hediye çeki verdi.

Eğitim Bir-Sen Başkan Vekili Zekeriya Butur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en büyük engelin engellemek olduğunu, engellilikten kurtulmanın yolunun engelleri aşacağına inanmakla başladığını söyledi.

Engelli bireylerin sadece bir günde hatırlanmaması gerektiğini ifade eden Butur, "Her birey gibi engellilerimizin de kendi hayatlarını bağımsız ve iyi şartlarda yaşayabilmeleri ve sorunlarının gündeme getirilmesi gibi hususlarda toplum, devlet ve hükümet yetkilileri nezdinde seslerini duyurmaları ve farkındalık yaratılması açısından önemlidir" dedi.

Butur, engellilik durumunun yalnızca engelli insanların karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu olmadığını ve her bireyin birer engelli adayı olduğunu aktardı.

Atılacak her adımda engelli bireylerin göz önünde bulundurulmasının önemine değinen Butur, şöyle konuştu:

"Bir gün hepimiz engelli olabilir, engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için, engelli vatandaşlarımızı düşünerek çalışmalar yapılması ve tüm insanların engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırabilmesi için hareket edilmesi gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak, kimseye muhtaç olmadan kendi başlarına yaşayabilmelerini sağlamak tüm toplumun insanlık görevidir. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak ve kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak amacıyla biz tüm gücümüzle çalışıyoruz."

Etkinliğe İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fethi Suay, Eğitim Bir-Sen Başkan Yardımcıları İdris Yolbaş ve Mehmet Emin Aydoğan da katıldı.