"31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü"

"31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü"
"31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü"
- Siirt'te, "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" etkinlikleri çerçevesinde tütün ürünlerinin zararları, pasif içiciliğin zararları ve sigara bırakma hakkında sözel ve yazılı bilgilendirme yapıldı.

SİİRT (AA) - Siirt'te, "31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü" etkinlikleri çerçevesinde tütün ürünlerinin zararları, pasif içiciliğin zararları ve sigara bırakma hakkında sözel ve yazılı bilgilendirme yapıldı.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi'nce, kamuoyunu bilgilendirmek, sigaranın zararlarına dikkat çekebilmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Güres Caddesinde ve Devlet Hastanesi'nde kurulan stantlarda, tütün ürünlerinin zararları, pasif içiciliğin zararları ve sigara bırakma hakkında vatandaşa sözel ve yazılı bilgilendirme yapıldı.

Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, yaptığı açıklamada, sigaranın 50'nin üzerinde hastalığa yol açtığını, sigaradan kaynaklanan hastalık ve ölümlerin önlenebilir olduğunu belirtti.

Dünyada 1.3 milyar kişinin, Türkiye 'de ise yaklaşık 15 milyon kişinin sigara kullandığını dile getiren Özdemir, şöyle konuştu:

"Her yıl dünyada 600 bin, ülkemizde de 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı olarak gelişen hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara sadece içenleri değil yanındaki pasif içiçileri de etkiliyor. Yaklaşık dünyada 700 milyon çocuk sigara dumanına maruz kalıyor."

Etkinlik kapsamında, sigara kullanıcılarına Nikotin Bağımlılık Testi uygulandı. Sigara kullanıcıları, testten sonra KETEM'de hizmet veren Sigara Bıraktırma Polikliniğine yönlendirildi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  kanser

  ,

  Çocuk

  ,

  Sigara

  ,

  hizmet