"44 yıllık eğitim çınarı" Mukaddes öğretmen

"44 yıllık eğitim çınarı" Mukaddes öğretmen
"44 yıllık eğitim çınarı" Mukaddes öğretmen
- Siirt'te görev yapan öğretmen Yeşilbaş, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü mesleğinin 44'üncü yılında kutlamanın mutluluğunu yaşıyor - Yeşilbaş: - "Öğrencilerimi kendi çocuklarımdan ayırt etmedim. Mezun olan öğrencilerimi gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum"

SİİRT (AA) - FECRİ BARLIK - Siirt'te görev yapan 63 yaşındaki sınıf öğretmeni Mukaddes Yeşilbaş, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü mesleğinin 44'üncü yılında kutlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Siirt Atatürk İlkokulu'nda görevli öğretmen Yeşilbaş, 1971 yılında Siirt Kız İlköğretmen Okulu'ndan mezun olmasından bu yana, 44 yıldır geleceğin teminatı olan çocukları geleceğe hazırlıyor.

Yeşilbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve Siirt'in Gökçebağ Beldesi'nde başladığını, Yozgat ve Bitlis'te görev yaptıktan sonra Siirt'e döndüğünü söyledi.

Dersliği bahçeye, öğrencileri de güle benzeten Yeşilbaş, "Ne kadar zihnen ve bedenen yorulsam da o güzel gül bahçesini görmekten büyük bir zevk alıyorum" dedi.

Mesleğe başladığı dönemdeki öğretmenlikle şimdiki öğretmenlik arasında çok fark olduğunu, 15 yıl öncesine kadar fişleri ve planları elleriyle yazdıklarını anlatan Yeşilbaş, teknoloji ilerledikçe öğretmenlik mesleğinin daha cazip hale geldiğini ifade etti.

- "Öğrencileri kendi çocuklarımdan ayırt etmem"

Yeşilbaş, öğretmenlerin sevgisini öğrencilerine aktarması gerektiğini dile getirerek şöyle konuştu:

"Öğretmenlik, ilk başta sevgiye bağlıdır. Öğretmen sevgisini çocuklara aktardığı zaman, olmayacak hiçbir şey yoktur. Onun için eğitim öğretimimize önem verdiğimiz zaman çocuklara sevgiyle yaklaşmamız lazım çünkü onlar bir hamur olarak geliyor bize. Biz, bu hamuru şekillendiriyoruz. Yıllardır öğretmenlik hayatımda, öğrencileri kendi çocuklarımdan ayırt etmedim. Buradan mezun olan çocuklarımı gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Kimi doktor, kimi mühendis, kimi öğretmen, kimi tüccar fakat onlar benim için çok değerlidirler çünkü yıllarımı çocuklara verdiğimi görüyorum ve bu hayatımdan da memnunum."

- "En kıdemli fakat çalışmada en genç öğretmenimiz"

Atatürk İlkokulu Müdürü Metin Turhan ise 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gül hediye ederek kutladığı Yeşilbaş ile çalışmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Mukaddes öğretmenin örnek alınan bir kişi olduğunu dile getiren Turhan, şunları kaydetti:

"Okulumuzun meslekte en kıdemli öğretmeni fakat çalışmada da en genç öğretmenimiz. O, bir anne şefkatiyle çocuklarına ders verir, velileriyle iletişimi o şekildedir. Hem annedir hem öğretmendir, aynı zamanda okulumuzun bir lideridir. Bizlere de öğrencilere de liderlik yapıyor. Onun için okulda tüm çalışanların şüphesiz lideri ve danıştığı kişi, Mukaddes öğretmendir."