60 yıllık koleksiyonunu ziyarete açtı

60 yıllık koleksiyonunu ziyarete açtı
60 yıllık koleksiyonunu ziyarete açtı
- Siirt'te 80 yaşındaki Tevfik Yeşilbaş, 60 yılda 90 bin parça eşyadan oluşan koleksiyonunu evinin altında oluşturduğu bölümde sergilmeye başladı - Çok sayıda meraklı Arapça harflerle basılan madeni paradan gazeteye, taş plaktan pula kadar 90 bin parçadan oluşan koleksiyonunu görmek için evi ziyaret ediyor

SİİRT (AA) -- Siirt'te Tevfik Yeşilbaş (80), 60 yılda oluşturduğu ve 90 bin parçadan oluşan koleksiyonunu ziyarete açtı.

İş adamı Yeşilbaş, Arapça harflerle basılan madeni paradan gazeteye, taş plaktan pula kadar 90 bin parçadan oluşan koleksiyonunu Yeni Mahalledeki evinin altında oluşturduğu bölümde ziyaretçilerin beğenisine sundu. Çok sayıda meraklı ziyaret ettiği evde sergilenen ürünleri görme fırsatı buldu.

- 1 ton madeni para

Yeşilbaş AA muhabirine, 20 yaşından itibaren ürün toplamak için Türkiye 'nin tüm illerini dolaştığını belirterek, bunun için büyük çaba harcadığını söyledi. 

Sergilediği ürünleri izlemekten büyük keyif aldığını bu nedenle neredeyse tüm zamanını evinin altında oluşturduğu salonda geçirdiğini kaydeden Yeşilbaş, "Burada oturup akşama kadar bunları seyrediyorum. Koleksiyonumda 1 tona yakın madeni para var. Bunlar benim yanımda çok değerlidir. Video bantları, eski gazetelerin hepsi burada mevcut bulunuyor. 1950'den sonraki gazetelerin tamamı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk çıkan paraları da var" dedi.

- 7 bin paket sigara

Koleksiyonunda 7 bin paket sigaranın da yer aldığını dile getiren Yeşilbaş, yoğun taleplere rağmen koleksiyonundaki hiçbir ürünü satmadığını vurguladı.

Hayatı boyunca yoğun çaba sonucu oluşturduğu koleksiyonunu başkaların da görmesi için ziyarete açtığını kaydeden Yeşilbaş, şunları kaydetti:

"Ben de 3 bini kullanılmamış olmak üzere 6 bin plak var. Sık sık sosyal medya ve telefon aracılığıyla bana ulaşıp ürünleri satın almak isteyenler çıkıyor. Fakat bu teklifleri geri çeviriyorum. Çünkü bir parça bile satsam içim rahat etmez. Bunlara çok emek verdim, senelerce evimde biriktirdim. Herkesin burayı görmesini isterim. Kim gelirse gelsin başımın üstünde yeri var. Ziyaretçilerin gelip görmesi beni çok mutlu ediyor."

- İlgi yoğun

Ziyaretçi Özlem Aktaş ise yaklaşık 9 aydır Siirt'te yaşadığını ifade ederek, koleksiyonda yer alan ürünleri görmek için geldiğini belirtti.

"Sergilenen ürünleri görünce anılarımı tazeledim" diyen Aktaş, "Hiçbir yerde göremeyeceğimiz ürünlerle karşılaştık. Yıllarca emek verilerek paradan jetona kadar çok sayıda ürün toplanmış. Burayı herkesin ziyaret etmesi gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.