68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası

68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası
68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası
SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, 68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.Özdemir,...

SİİRT (AA) - Siirt Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bahadır Özdemir, 68. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Özdemir, tüberkülozun insanlık tarafından bilinen en eski, dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden, ölümcül, ancak tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalık olduğunu bildirdi.

İnsanların hastalık hakkında bilgilendirilmesi amacıyla il genelinde çeşitli etkinlik ve hizmet içi eğitim programı düzenleyeceklerini ifade eden Özdemir, verem mikrobunun solunum yoluyla insanlara bulaştığını hatırlattı.

Özdemir, hasta kişilerle temastan kaçınmanın uygun bir korunma yöntemi olduğuna dikkat çekerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınmasıyla da diğer insanlara bulaşmaktadır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır. Bu kapsamda ilimizde faaliyet veren Verem Savaş Birimi'nde, veremin teşhis ve tedavisi ücretsizdir. Ayrıca tüberküloz hastalığına yönelik olarak ilimiz genelinde Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) programları da uygulanmaktadır."


  ETİKETLER:

  propaganda

  ,

  eğitim

  ,

  açıklama

  ,

  hizmet