Acil Sağlık Hizmetleri Haftası

Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
- Siirt Sağlık Müdürü Aslan, 112 Acil Komuta Kontrol Merkezini ziyaret etti

SİİRT (AA) - Siirt İl Sağlık Müdürü Serkan Aslan, Acil sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında 112 Acil Komuta Kontrol Merkezini ziyaret etti.

Aslan, ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, merkezlerinin acil sağlık hizmeti ihtiyacı olan her vatandaşla gerekli iletişimleri kurduğunu belirterek, hizmetlerin daha sağlıklı şekilde yürütülmesine önem verdiklerini söyledi.

Acil sağlık hizmetlerinin ihmale gelmediğini, acil sağlık hizmetlerini üretmenin ciddi bir plan, gayret ve özveri gerektirdiğini dile getiren Aslan, "Siirt'te yılda 600 binlere varan acil çağrı telefonu alıyoruz. Maalesef bunların yüzde 97,5'i asılsız çağrılardır. Vatandaşlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen gereksiz yere 112 Acil Servis hattını aramayalım. Gereksiz yapılan her çağrı acil ihtiyacı olan vatandaşların hatta erişimini engelliyor" dedi.

112 Acil Servis hattını arayan ve Türkçe bilmeyen vatandaşlara Arapça ve Kürtçe dillerinde de operatör hizmeti verdiklerini ve her çağrıyı değerlendirdiklerini aktaran Aslan, hattı arayarak Arapça ve Kürtçe konuşanların komuta merkezinde bu dilleri bilen personele yönlendirildiğini bildirdi.

Aslan, şunları kaydetti:

"Çağrılar Türkçe olabildiği gibi yine yerel diller olarak Arapça ve Kürtçe de olabilmekte. Biz elimizden geldiği kadar merkezimizde iletişimin sağlıklı bir şekilde yapılması için arkadaşlarımızın görevlendirmelerinde bu tür hassasiyetlere dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın bu şekildeki çağrılarına arkadaşlarımız gerekli yönlendirmeleri yapmakta, gerekli hizmetleri vermektedirler."

Aslan, Sağlık Bakanlığı'nın bütün illeri kapsayan "112 Medya Kampanyası" çerçevesinde vatandaşların gereksiz aramalarının engellenmesi ve yollarda vakaya giden ambulanslara yol verilmesi için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini sözlerine ekledi.