Acılarını Mobil Gençlik Merkezi'nde unuttular

Acılarını Mobil Gençlik Merkezi'nde unuttular
Acılarını Mobil Gençlik Merkezi'nde unuttular
- Suriye ve Irak'tan kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecilerin barındığı Siirt'teki kampta kurulan Mobil Gençlik Merkezi'nde gençler gönüllerince eğlendi

SİİRT (AA) - Ülkelerindeki çatışmalar nedeniyle Türkiye 'ye sığınan ve Siirt'teki kampta barınan Suriye ve Iraklı gençler, Mobil Gençlik Merkezi'nde çeşitli etkinliklerle doyasıya eğlendi.

Siirt'teki sığınmacılar için Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı Mobil Gençlik Merkezi Projesi kapsamında kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler düzenlendi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüsam Olgaç, yaptığı açıklamada, ilçe ve çeşitli mahallelerde sosyal etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Mobil Gençlik Merkezi'nin bakanlığın desteğiyle Gençlik Spor Kulübü'nün yürüttüğü proje olduğunu kaydeden Olgaç, şöyle konuştu:

"Bu proje kapsamında şu ana kadar il ve ilçeler olmak üzere toplam 16 farklı yerde gençlere hizmet sunduk. 7 bin 300 civarında gencimize kavuştuk ve projemizi gençlerle buluşturduk. Projemiz güzel bir şekilde devam ediyor ve çalışmalarımızı eksiksiz olarak devam ettireceğiz. Buraya gelen gençlerimizi ilçelerden getiriyoruz gerektiğinde biz ilçelere gidiyoruz. Okul bahçelerinde ve kendi spor tesislerinde bu projelerimizi sürekli olarak gençlerimizle buluşturuyoruz."

Gençlik Merkezi Müdürü İrfan Tekin de Türkiye'ye sığınan gençler dahil olmak üzere şu ana kadar 7 bin genç için moral ve motivasyonlarını artıracak etkinlikler yaptıklarını anlattı.

Siirt'te şimdiye kadar 16 yerde etkinlik gerçekleştirildiğini kaydeden Tekin, gençlere moral ve motivasyon sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Tekin, şöyle devam etti:

"Amacımız gençlik merkezine gelemeyen, sosyal ve kültürel etkinliklere katılma imkanı olmayan gençlerimizin ayağına hizmeti götürmektir. 16 yerde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte 7 bin gence ulaştık. Projemizin diğer bir ayağı da sinema etkinliğiydi. Hiç sinemaya gitmemiş 300 gence ulaştık. Biz bunu 400'e çıkararak onları sinemayla buluşturduk.  Sinemalarımızda da tarihimizi yansıtacak filmlerimi gençlerimize izlettik. Maddi ve manevi değerlerini anlatabilecek filimler göstererek gençlerimize o atmosferi yaşatmaya çalıştık."

Etkinliklere katılan 50 kişiye yönelik Çanakkale, Ankara ve İstanbul'u kapsayan 7 günlük bir gezi programı olacağını sözlerine ekleyen Tekin, bu gezide de tarihi ve kültürel yerlerin tanıtılacağını kaydetti.