AFAD personeline ilk yardım eğitimi

AFAD personeline ilk yardım eğitimi
AFAD personeline ilk yardım eğitimi
SİİRT (AA) - İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) personeline ''Uygulamalı İlk Yardım Eğitimi'' verildi.İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan...

SİİRT (AA) - İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) personeline ''Uygulamalı İlk Yardım Eğitimi'' verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan protokol  kapsamında, AFAD İl Müdürlüğü'nde düzenlenen eğitimde, ilk ardım uzmanı Mahmut Bozan ve Veysel Özer,  kurum personeline uygulamalı olarak ilk yardım ve vakalara müdahale etme konusunda bilgi verdi.

AFAD İl Müdürü Sami Bozkurt, eğitimden önce yaptığı konuşmada, ilk yardımın öneminden bahsetti.

İlk yardım konusunda bilinçli personel sayısını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Bozkurt, "Çeşitli kademelerde görev yapan 40 personel arkadaşımız, ilk yardım eğitimi gördü. Bu eğitimlerde teorik ve pratik bilgiler aldılar. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan personeller sertifika almaya hak kazandı. İnşallah bundan sonra olaylara daha hızlı, etkin ve bilinçli müdahale edilecektir" dedi.

İlk yardım uzmanı Bozan da buradaki amacın kişinin hayati tehlikesini ortadan kaldırmak, iyileşmesini kolaylaştırmak ve durumunun kötüye gitmesini engellemek olduğunu vurguladı. Bozan, şöyle dedi:

"İlk yardımın üç basamağı vardır. Korumak, bildirmek ve kurtarmak, olay ne olursa olsun, bu sıralama değişmez. Mutlaka korumakla işe başlayacağız, bildirmekle devam edeceğiz ve kurtarmakla sonuçlandıracağız" dedi.